Projekt Statutu Gminy Wschowa, który będzie przedmiotem obrad zbliżającej się sesji, brnie w absurdalne byty, takie jak Młodzieżowa Rada Gminy czy Gminna Rada Seniorów . Wprowadza również ograniczenia dla radnych w postaci 5-minutowych wypowiedzi i 2-minutowych replik . Zabrania składania interpelacji i zapytań ustnych . Jest to poniekąd zrozumiałe, gdy ogon (władze gminy) kręci psem (Radą Miejską) .
Proponowany Statut ugruntowuje także absurdalną sytuację związaną z powołaniem dwóch przewodniczących Rady Miejskiej we Wschowie . W gminie, liczącej mniej niż 20 tysięcy mieszkańców i mającej 15 radnych. To także jestem w stanie zrozumieć – więcej pieniędzy zawsze się przyda , a rodzina może liczyć na zatrudnienie w gminie .
Czy Państwo wiedzą, że w pracach Komisji Statutowej, trwających do maja 2023 r., brał udział radca prawny , zapewniając formalnoprawną zgodność projektowanej uchwały z przepisami prawa? Ja już wiem, ponieważ zapoznałem się z uzasadnieniem do projektu statutu .
Wiemy to już, więc spójrzmy na Dział IV, paragraf 15, punkt 7, który stanowi, że Przewodniczący Rady „czuwa nad zapewnieniem warunków niezbędnych do wykonywania przez radnych ich mandatu” . Czyż nie jest to istotne naruszenie prawa, gdyż czuwanie nad zapewnieniem warunków niezbędnych do wykonywania mandatu radnych wykracza poza zadania przewodniczącego, określone w art. 19 ust. 2 Ustawy o samorządzie gminnym? Ponadto, w świetle art. 24 Ustawy o samorządzie gminnym, mandat radnego nie ogranicza się wyłącznie do udziału w pracach rady gminy, a także nie mieści się w zakresie zadań lub kompetencji wyznaczonych przewodniczącemu przez inne przepisy ustawowe (na co wskazuje rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody wielkopolskiego z 5 sierpnia 2021 r., nr KN-I.4131.1.473.2021.7) .
Natomiast w Dziale V, rozdział 4, paragraf 1, proponuje się zapis, że inicjatywę uchwałodawczą posiada grupa co najmniej 300 mieszkańców Gminy, posiadających czynne prawo wyborcze do organu stanowiącego . Tymczasem Ustawa o Samorządzie Gminnym dla gmin poniżej 20 tysięcy mieszkańców ustala ten próg na poziomie 200 mieszkańców .
Wydaje się również, że rada gminy nie może nałożyć jakichkolwiek obowiązków na pracowników urzędu gminy w statucie ani w żadnej innej uchwale (zob. wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 6 października 2016 r. sygn. akt II SA/Go 705/16), a taki zapis w projekcie jest.
We wtorek, 17 września 2024 roku, odbyło się posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Spraw Socjalnych , która opiniowała m.in. projekt na druku 37, czyli Statut Gminy Wschowa . Gościem komisji była Anna Wiśniewska, Dyrektor Biura Oświaty i Spraw Społecznych UMiG Wschowa, jednak podczas omawiania projektu Statutu nie zabrała głosu . Wiceprzewodniczący Kowalczyk wniósł poprawkę (nie wiadomo w czyim imieniu) do paragrafu 53, dotyczącego wyznaczenia prowadzącego komisję rady w przypadku nieobecności przewodniczącego komisji, i na tym koniec . Również Komisja Budżetu i Majątku Gminnego na posiedzeniu w dniu 16 września 2024 roku zwróciła uwagę na paragraf 53, co wywołało wspaniałą dyskusję . Obie komisje jednogłośnie przyjęły projekt uchwały, choć kwestie, które poruszam powyżej, to zaledwie 10 minut poszukiwań w internecie . Cudownie .
Krzysztof Owoc
Autorowi tekstu możesz postawić kawę klikając na buycoffee.to/frakcja-wyrzutowa
Najwyraźniej burmistrz chce mieć pewność, że radni będą milczeć. Ot, kotwica demokracji we Wschowie działa.
Dokładnie: obawia się buntu, bo w końcu ile można bezrefleksyjnie głosować nad wszystkim, co zostanie podsunięte przed oczy!
I dobrze – niech się boi!