Poniżej prezentujemy w całości tekst, przesłany nam przez Aleksandra Ziemka inspektora w Referacie Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta i Gminy we Wschowie, pt „Proces ubiegania się o dofinansowanie na wymianę pieców”. Pod tekstem znajdą państwo nasze pytania, które przesłaliśmy panu Aleksandrowi po lekturze zestawienia jego autorstwa.
„Gmina Wschowa pod koniec 2019 roku podjęła intensywne starania o pozyskanie funduszy na wymianę pieców. Złożona aplikacja w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski umożliwiała ubieganie się przez mieszkańców o pomoc w wysokości do 80% kosztów wymiany źródła ciepła.
Poniżej przedstawiano zostaje krótkie kalendarium ubiegania się o środki z Urzędu Marszałkowskiego:
Październik 2019 r. – Przygotowanie przez firmę zewnętrzną Studium Wykonalności dla Projektu: „Wymiana źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych na terenie Gminy Wschowa” w celu dołączenia jako obowiązkowy załącznik do wniosku o dofinansowanie. Koszt wykonania opracowania wyniósł 10 455 zł.
31.10.2019 r. – złożenie wniosku o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w odpowiedzi na konkurs
26.11.2019 r. – poinformowanie radnych Rady Miejskiej we Wschowie o przystąpieniu do konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.
02.12.2019 r. – wpływ pisma z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w sprawie weryfikacji warunków formalnych w tym: konieczność złożenia Oświadczenia o wpisaniu planowanej inwestycji do Wieloletniej Prognozy Finansowej – termin złożenia uzupełnień: nie dłużej niż 7 dni kalendarzowych od dnia otrzymania pisma, tj. do dnia 09.12.2019 r.
09.12.2019 r. – pismo do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w sprawie wyrażenia zgody na wydłużenie terminu na uzupełnienie i/lub poprawienie wniosku do dnia 30.12.2019 r. – powodem była konieczność podjęcia uchwały o wprowadzeniu zadania do Wieloletniej Prognozy Finansowej.
17.12.2019 r. – otrzymanie telefonicznego potwierdzenia wyrażenia zgody na przedłużenie terminu uzupełnienia i/lub poprawienia wniosku o dofinansowanie.
19.12.2019 r. – XII Sesja Rady Miejskiej we Wschowie – Przedłożenie radnym Rady Miejskiej we Wschowie autopoprawki do Wieloletniej Prognozy Finansowej w sprawie zabezpieczenia środków własnych na realizację zadania. Rada Miejska nie podjęła stosownej uchwały.
20.12.2019 r. – wpływ pisma z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego wyrażającego zgodę na przesłanie poprawek do dnia 30.12.2019 r.
30.12.2019 r. – XIII Sesja Rady Miejskiej we Wschowie –ponowne przedłożenie uchwały w sprawie przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Wschowa na lata 2020-2027 wraz z autopoprawką zabezpieczającą środki na realizację zadania. Z powodu braku wymaganego quorum Rada Miejska nie miała możliwości podejmowania uchwał.
30.12.2019 r. – pismo do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w sprawie rezygnacji z dalszego ubiegania się o dofinansowanie z powodu niepodjęcia przez Radnych uchwały dotyczącej wprowadzenia zadania do Wieloletniej Prognozy Finansowej, co uniemożliwiło złożenie wymaganego Oświadczenia o wpisaniu planowanej inwestycji do Wieloletniej Prognozy Finansowej.
Nie podjęcie Wieloletniej Prognozy Finansowej skutkowało brakiem możliwości aplikowania do Urzędu Marszałkowskiego o środki na wymianę pieców. W ciągu 4 lat w ramach tego programu UM miał przeznaczyć ponad 400 tysięcy złotych, które wraz z wkładem własnym zapewnionym w tych dokumentach przez gminę, stanowić miało 80% kosztów jakie mieszkaniec miał ponieść na wymianę pieców.”
autor: Aleksander Ziemek – inspektor w Referacie Komunikacji Społecznej UMiG Wschowa
Pytania redakcji wschowa.news przesłane 06.02.2020 panu Ziemkowi po lekturze przygotowanego przez niego kalendarium:
1.W jaki sposób poinformowano radnych Rady Miejskiej we Wschowie o przystąpieniu do konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego ? Czy informowano radnych o przychodzącej korespondencji z Urzędu Marszałkowskiego o konieczności uzupełnienia i/lub poprawienia wniosku w terminach uzgadnianych z UM ?
- Uchwałą Nr 112/8/XIV/19 z dnia 5 grudnia 2019 gmina Iłowa wprowadziła zadanie „Wymiana źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych na terenie miasta Iłowa” do WPF na lata 2019 -2030. Stosując to rozwiązanie gmina Iłowa jest na liście gmin, których wnioski o dofinansowanie spełniły warunki konkursu. Co spowodowało, że gmina Wschowa nie aktualizowała bieżącej uchwały o WPF ?
3.Jaki pkt regulaminu konkursu wymuszał zmiany w WPF na etapie składania wniosku ? Wśród gmin województwa lubuskiego które znajdują się na liście projekt pozytywnie zweryfikowane na etapie warunków formalnych w ramach konkursu Nr RPLB.03.02.05-IZ.00-08-K01/19 jest gmina, która do 31.12.2019 nie przyjęła uchwały o wprowadzeniu zadania do WPF.
- Dlaczego gmina Wschowa we wniosku w ramach konkursu Nr RPLB.03.02.05-IZ.00-08-K01/19 nie złożyła oświadczenia o wpisaniu planowanej inwestycji do Wieloletniej Prognozy Finansowej poprzedzonego przyjęciem stosownej uchwały skoro najwyraźniej wg. gminy Wschowa regulamin konkursu nakładał obowiązek przyjęcia takiej uchwały przez Radę Miejską we Wschowie ?
Sprawdziłem. Gmina Iłowa 5 grudnia wpisała to zadanie do WPF, a dopiero 30 grudnia uchwaliła budżet na 2020 rok wraz z WFP gdzie żądanie wymiany pieców przeszło na następne lata. Dlatego bardzo zasadnym jest pytanie dlaczego 19 grudnia podczas XII sesji Rady Miejskiej we Wschowie nie aktualizowano bieżącej uchwały o WPF.
Jeszcze bardziej zasadnym jest pytanie – Dlaczego gmina Wschowa we wniosku w ramach konkursu Nr RPLB.03.02.05-IZ.00-08-K01/19 nie złożyła oświadczenia o wpisaniu planowanej inwestycji do Wieloletniej Prognozy Finansowej poprzedzonego przyjęciem stosownej uchwały skoro najwyraźniej wg. gminy Wschowa regulamin konkursu nakładał obowiązek przyjęcia takiej uchwały przez Radę Miejską we Wschowie ? – to jest po prostu NOKAUT !!
Sypie się opowieść UMiG o losach tej dotacji. Czekam na odpowiedzi na te bardzo konkretne pytania.
Czy to dotyczy też tego dofinansowania od gminy, co wnioski były przyjmowane dopiero od 15 stycznia?
Konkretne pytanie: gazowy Vissman vitopend100 z chęcią wymiany na kocioł kondensacyjny np. vissman vitodent. Na jaką dopłatę mógłbym liczyć?
Podsumujmy. Gmina źle napisała i złożyła wniosek. Urząd Marszałkowski wezwał do poprawy. Trzeba było uchwalić zmiany, które powinny być uchwalone przed złożeniem wniosku a to radni opozycji są winni, że ktoś wniosek sknocił ? Wschowski urząd jak Mikołaj daje takie prezenty opozycji
Czy redakcja ma wspomniane przez pana Ziemka pismo z UM z 27.11.2019 ?