30 grudnia 2019 roku Urząd Miasta i Gminy Wschowa skierował pismo do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w sprawie rezygnacji z dalszego ubiegania się gminy Wschowa o dofinansowanie wymiany pieców w ramach ogłoszonego konkursu. Jako powód podano niepodjęcie przez Radnych uchwały, dotyczącej wprowadzenia tego zadania do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Uchwała ta, według wschowskich urzędników, była niezbędna, aby Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego uznał wniosek o dofinansowanie za złożony prawidłowo.
Faktem bezspornym jest, że wschowski magistrat swój wniosek o dofinansowanie na wymianę pieców złożył w UM z błędami. Dlatego też organ prowadzący konkurs w dniu 02.12.2019 przesłał do Ratusza pismo w sprawie weryfikacji warunków formalnych – w tym konieczność złożenia Oświadczenia o wpisanie planowanej inwestycji do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Takiego oświadczenia bowiem zabrakło w złożonym przez Wschowę wniosku. Strony uzgodniły, że wschowski urząd ma czas do 30.12. 2019 na uzupełnienie braków.
Wobec tego władze gminy Wschowa zdecydowały się, że podejmą próbę uchwalenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej (WPF) na sesji Rady Miejskiej, zwołanej na dzień 19 grudnia. Wybrały również opcję wpisania planowanej inwestycji nie w obowiązującą Wieloletnią Prognozę Finansową, lecz zdecydowały się wpisać ją w WPF, połączony z wnoszonym projektem budżetu na rok 2020. Jak wiemy – 19 grudnia budżetu miasta nie uchwalono. Nie powiodła się również ta próba 30 grudnia i tego samego dnia burmistrz Antkowiak oznajmił, że w związku z niepodjęciem uchwały o Wieloletniej Prognozie Finansowej, gmina straciła szansę na pozyskanie 400 tysięcy złotych na wymianę źródeł ciepła.
Wobec narastającego oburzenia opinii publicznej gmina Wschowa zorganizowała konferencję prasową i do mediów wysłała materiały prasowe w sprawie utraconej szansy na dofinansowane.
I tak 7 lutego bieżącego roku na naszym portalu opublikowaliśmy tekst, przesłany nam przez Aleksandra Ziemka inspektora w Referacie Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta i Gminy we Wschowie, pt „Proces ubiegania się o dofinansowanie na wymianę pieców”.
Redakcja wschowa.news od początku interesowała się okolicznościami konkursu na dofinansowanie wymiany pieców. Po wycofaniu się gminy Wschowa, pytaliśmy w innych gminach województwa lubuskiego, jak poradziły sobie one z wymogami konkursu min. z kwestią zmian w WPF.
Informacje zawarte w materiale autorstwa pana Ziemka, pokazują gminę Wschowa, która w zasadniczo odmienny sposób, niż inne zainteresowane gminy w Lubuskim, podeszła do spełniania wymogów formalnych w konkursie, organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Dlatego też pozwoliliśmy sobie pod tekstem przesłanym przez UMiG Wschowa zamieścić nasze pytania, które pojawiły się po jego lekturze.
Oto one:
- W jaki sposób poinformowano radnych Rady Miejskiej we Wschowie o przystąpieniu do konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego? Czy informowano radnych o przychodzącej korespondencji z Urzędu Marszałkowskiego w zakresie uzupełnienia i/lub poprawienia wniosku w terminach uzgadnianych z UM?
- Uchwałą Nr 112/8/XIV/19 z dnia 5 grudnia 2019 gmina Iłowa wprowadziła zadanie „Wymiana źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych na terenie miasta Iłowa” do WPF na lata 2019 -2030. Stosując to rozwiązanie gmina Iłowa jest na liście gmin, których wnioski o dofinansowanie spełniły warunki konkursu. Co spowodowało, że gmina Wschowa nie aktualizowała bieżącej uchwały o WPF?
- Jaki punkt regulaminu konkursu wymuszał zmiany w WPF na etapie składania wniosku ? Wśród gmin województwa lubuskiego, które znajdują się na liście projektów pozytywnie zweryfikowanych na etapie warunków formalnych w ramach konkursu Nr RPLB.03.02.05-IZ.00-08-K01/19 jest gmina, która do 31.12.2019 nie przyjęła uchwały o wprowadzeniu zadania do WPF.
- Dlaczego gmina Wschowa we wniosku w ramach konkursu Nr RPLB.03.02.05-IZ.00-08-K01/19 nie złożyła oświadczenia o wpisaniu planowanej inwestycji do Wieloletniej Prognozy Finansowej, poprzedzonego przyjęciem stosownej uchwały skoro najwyraźniej wg gminy Wschowa regulamin konkursu nakładał obowiązek przyjęcia takiej uchwały przez Radę Miejską we Wschowie?
W naszej opinii odpowiedź na powyższe pytania, wyjaśniłaby opinii publicznej rolę i jakość pracy administracji gminy Wschowa w procesie pozyskiwania środków na wymianę pieców ze środków Urzędu Marszałkowskiego. Dlatego też ucieszyła nas deklaracja pana Aleksandra Ziemka ( Referat Komunikacji Społecznej, stanowisko ds. mediów) z dnia 17 lutego – Odpowiedzi na wcześniej zadane pytania można spodziewać się do końca bieżącego tygodnia. Niestety do dnia 23 lutego (koniec owego tygodnia) nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi na nasze pytania.
Nie otrzymaliśmy odpowiedzi, gdy dopytywaliśmy się w kwietniu. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi, gdy dopytywaliśmy się w lipcu. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi, gdy dopytywaliśmy się we wrześniu.
Dopiero drugie upomnienie się we wrześniu, które kończyło się, uprzejmym z naszej strony, uprzedzeniem – Jednocześnie ponownie przypomnę, iż nadal nie otrzymaliśmy obiecanej odpowiedzi na przesłane państwu pytania dnia 06.02.2020 w sprawie procedur konkursu na wymianę źródeł ciepła. Fakt ten może zmusić nas do wniesienia skargi na bezczynność urzędu do Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim – przyniosło skutek, choć nie taki, jakiego się spodziewaliśmy.
Pan Aleksander Ziemek specjalista ds. mediów na pytania, dotyczące procedur i działań gminy Wschowa podczas konkursu przeprowadzanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego odpowiada tak – Informuję także, że Gmina Wschowa nie jest organem władnym do udzielenia informacji publicznej w zakresie konkursów organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, odpowiedzi na wniosek powinna udzielić instytucja odpowiadająca za proces przygotowania i realizacji konkursu.
Pan Ziemek, w naszej ocenie, całkowicie stawia sprawę na głowie i proponuje, aby o działania konkursowe, które podjęła administracja gminy Wschowa, pytać Urząd Marszałkowski. Absurdalność tej riposty zdaje się doskonale oddawać merytoryczny poziom urzędników, zajmujących się w naszej gminie kwestiami kontaktu z mediami.
Dziś, jesienią 2020 roku, gdy w wielu publicznych rozmowach wraca temat, utraconego przez gminę Wschowa na początku bieżącego roku, dofinansowania na wymianę źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych, warto przypomnieć nasze merytoryczne wątpliwości wobec faktu, że Urząd Miasta i Gminy Wschowa całkowitą odpowiedzialność od początku zrzuca na radnych opozycji. Opozycja, całkiem słusznie, zwraca uwagę na niedociągnięcia w procedurze konkursowej ze strony gminy Wschowa, a mieszkańcy zostali z trującym powietrzem.
za redakcje wschowa.news
Krzysztof Owoc
foto w tekście i ikona:https://www.facebook.com/KonradAntkowiak
Widzę ,że bawiąc się w adwokata opozycji uprzedza Pan batalię ,która rozpęta się we Wschowie ,gdy mieszkańcy miasta będą mieli coraz większe problemy z oddychaniem w naszym mieście.Nie będę rozpisywać się ponownie jak było ,kto ,co ,gdzie i kiedy.Sprawa jest prosta i zerojedynkowa .Burmistrz wystąpił z wnioskiem o dotacje .Urząd miał dosłać potrzebne dokumenty.Potrzebna była uchwała o WPF.Uchwała nie została zagłosowana ,bo radni opozycji nie przyszli ns sesję.Po prostu nawiali jak uczniacy .Uczestniczyli bezpośrednio przed sesją w obradach komisji ,po czym radny G .odebrał telefon ,głową dał sygnał do odwrotu i tyle opozycja była widziana na sesji..Radna w RoW głośno powątpiewała czy burmistrzowi uda się dotację otrzymać.Plan był już dawno obmyślony.Nieprawdą jest to co Pan piszesz.W imię chyba nepotyzmu ,bo nie widzę innego motywu Pańskiego działania.Dla Was politykierów małomiasteczkowych my mieszkańcy i miasto jesteśmy na szarym końcu.Wasze gierki polityczne są dowodem na Wasz egoizm i na to ,że liczą się wyłącznie Wasze interesy ,Wasze brzuchy , Wasze posady.Już Pan widzisz przyszłe wybory .I daj Pan już spokój z tymi pytaniami mającymi zaciemnić obraz całej sytuacji.My mieszkańcy mają to w ….,wie Pan gdzie.
Jak widać po pana komentarzu całkowicie ignoruje pan fakty. Jakie ? A na na przykład, że wspomniana gmina Iłowa wprowadziła zmiany w bieżącej prognozie finansowej 5 grudnia czyli po terminie składania wniosku. Drugi przykład to wzmianka w tekście o gminie, która w ogóle w 2019 roku nie wprowadzała takich zmian.
Na dodatek pomija pan fakt, że UMiG Wschowa źle wypełnił wniosek konkursowy. Nie złożył wymaganego oświadczenia i 9 miesięcy nie odpowiada na pytania.
Nepotyzm, polityczne gierki, wasze interesy, wasze brzuchy, wasze posady, przyszłe wybory – dosłownie przypomina pan elektorat SOS. Toczka w toczkę
Plan już był obmyślony 🙂 🙂 Mamy naszą wschowską internetową Tituszkę
Wg autora tekstu nie była potrzebna żadna uchwała WPF. Może słabo to wybrzmiało w tekście ale Urząd Marszałkowski wymagał OŚWIADCZENIA o wpisaniu planowanej inwestycji do Wieloletniej Prognozy Finansowej.
Może tylko konstatować, że uwierzył pan bezkrytycznie w stanowisko urzędu lub pracuje pan w urzędzie.
Myślałem, że sprawa jest oczywista. Gmina dała ciała po całości wiążąc zmiany w WPF ( KTÓRYCH NIE MUSIAŁA W OGÓLE ROBIĆ. Trzeba było złożyć OŚWIADCZENIE ) z nowym budżetem. Przypomnę zaś, że burmistrz znienacka zaproponował obniżenie środków dla ngo w nowej perspektywie budżetowej i musiał sobie zdawać sprawy, że nie ma większości, wiec cały projekt budżetu stoi pod znakiem zapytania. A tym bardziej powiązana z nim nowa Wieloletnia Prognoza Finansowa.
Przypomnę mój komentarz z lutego – Sprawdziłem. Gmina Iłowa 5 grudnia wpisała to zadanie do WPF, a dopiero 30 grudnia uchwaliła budżet na 2020 rok wraz z WFP gdzie żądanie wymiany pieców przeszło na następne lata. Dlatego bardzo zasadnym jest pytanie dlaczego 19 grudnia podczas XII sesji Rady Miejskiej we Wschowie nie aktualizowano bieżącej uchwały o WPF
Wypowiedź pana Sprawa jest jasna, to efekt odpuszczenia na długie miesiące tematu min. przez wschowa.news a tak naprawdę przez nas wszystkich. Wbrew temu co piszę Sprawa jest jasne sytuacja nie jest zero jedynkowa i to na urzędzie ciąży obowiązek przygotowywania prawidłowo dokumentów konkursowych itp.
I po co podawać przykłady Iłowy ,za chwilę będziemy może w Nowym Jorku.Mówmy o tym co wydarzyło się we Wschowie w 2019 roku.Jeszcze raz Panu mówię ,gdyby radni opozycji nie uciekli z rady 30 grudnia WPF byłby podpisany,a ludzie dostaliby dotację na wymianę pieców.Regulamin to przewidywał i urząd robił tak jak napisano w piśmie z Urzędu Marszalkowskiego.Jeżeli chodzi o Ilowę ,to będę interesował się tamtejszą radą tylko po to ,by przekonać się ,że jej członkowie reprezentują dużo wyższy poziom intelektualny i polityczny ,aniżeli obowiązuje w kręgu niektórych członków rady we Wschowie.Nie interesuje mnie Pana dywagowanie co by było gdyby było.Mieli być wszyscy na sesji 30 grudnia i tyle .To jest ich obowiązek jako radnych.O nie zatwierdzeniu budżetu i WPF było głośno w mieście już po pierwszej grudniowej radzie .Czyli ja jako zwykły mieszkaniec wiedziałem jak ważna będzie sesja 30 grudnia ,a radna i jej drużyna uciekinierów nie wiedziała.To pytam się co oni tam robią.Niech Pan już nie podaje tych różnych nic nie wartych przykładów .I da Pan spokój z tym politykowaniem jeżeli w grę wchodzi dobro miasta i jego mieszkańców.Żaden przestępca na sali sądowej nie przyznaje się do winy,lawiruje , by jak najsprytniej oszukać wymiar sprawiedliwości.Ale w grę wchodzi dobro miasta i tutaj dziwię sie z Pana postawy ,bo. z postawy radnej i innych jej podobnych niestety już nie wiążę żadnych nadziei.Oni już pokazali swoj poziom jako radni ,a raczej jego brak.
Przykład Iłowej jest jak najbardziej na miejscu. Przecież to był taki sam konkurs. Jeśli zmiany wprognozie nie przeszły 19 grudnia to wyjściem było zwołanie sesji za tydzień i aktualizowanie bieżącej prognozy. Skoro było tak głośno w mieście o wydarzenia na tej sesji.
Całkowicie ignoruję również pan fakt iż jedna z gmin biorąca udział w tym konkursie w ogóle w 2019 nie zmieniała swojej prognozy na potrzeby tego konkursu.
Gmina Wschowa do 30 października powinna przesłać komplet dokumentów wymaganych w konkursie czyli ewentualna zmiana w w prognozie powinna być dokonana przed tą datą. Tak pięknie wspomina pan o obowiązkach radnych całkowicie zaś ignoruje pam obowiązki urzędników wobec mieszkańców.
znamienne dla historii wschowskiego samorządu jest to że zawsze gdy administracja da gdziekolwiek ciała to zawsze winni są inni. Nie słyszałem od żadnego wschowskiego urzędnika wobec oczywistych popełnionych błędów w tym konkursie słowa przepraszam. Skoro sytuacja jest tak jasna a winni są ustalenia to dlaczego przez prawie 10 miesięcy nikt nie odpowiadał na pytania zadane przez lokalny portal. Drugie pytanie na które powinniśmy sobie odpowiedzieć to dlaczego wszystkie gminy w okolicy a dokładnie wszystkie gminy które starały się o dofinansowanie potrafiły wy prawidłowo wypełnić wnioski i nanieść ewentulne poprawki i finalnie przejść wszystkie etapy konkursu. Dlaczego we Wschowie zdecydowano się dopiero post interwencji urzędu Marszałkowskiego na karkołomne forsowanie zmian w wieloletniej prognozie finansowej?
Myślałem,że,już nie bedę zabierał głosu.Choćby Pan przytaczał tutaj milion przepisów ,podawał przykład miliona miast to w mieście Wschowa warunkiem otrzymania dotacji na wymianę pieców dla mieszkańców było UCZESTNICTWO W OBRADACH RADY MIASTA I ZATWIERDZENIE WPF do dnia 30 grudnia 2019 roku.Radni opozycji uciekli po obradach komisji i na obrady rady miasta nie przyszli.Wiedzieli co miało być na tamtej radzie zatwierdzane.Bo ja i parę znanych mi osób też o tym wiedziało.We Wschowie jest tradycja podkładania nogi jeden drugiemu.I tej tradycji stało się zadość.Ale chyba pora z tym skończyć.Stało się to dość nudne . I niech już Pan przestanie wyszukiwać powodów tego ,że dotacja przepadła .A. ze strony urzędu była sytuacja wyjaśniana wielokrotnie przez pracowników urzędu .Ale jeżeli ktoś ma w tym cel by nie pojmować to będzie uparcie wyszukiwał kolejne przykłady ,by próbować uzyskać sobie znany cel .
Śmiem twierdzić że warunkiem trwania w konkursie było złożenie przez gminę oświadczenia o wpisaniu w przyszłości zadania do WPF.
Nie rozumiem zupełnie że umyka panu fakt iż przyczyną że cokolwiek trzeba było robić w grudniu 2019 były błędy we wniosku złożonym przez urząd
Następne asy. Odpowiadajcie w terminach i grzecznie to połowa problemów wam odpadnie. Królewicze z Bożej łaski
Skoro zdaniem Pana i radnych opozycji urząd zawalił sprawę ,bo nie dopełnił procedur i w związku z tym nie otrzymałaby Wschowa dotacji na wymianę pieców jaki sens było z sesji 30 grudnia 2019 roku uciekać.Mogli zostać na obradach sesji rady ,podpisać WPF,złożyć sobie życzenia noworoczne jak w cywilizowanych radach ma miejsce ,a burmistrz i tak dotacji by nie uzyskał ,bo Waszym zdaniem nie potrafił wypełnić wniosku.Proste.
Przecież nie aktualizowano bierzącego dokumentu tylko chciano procedować uchwałę budżetową wraz z nową WPF. Pytania zadawane w lutym dotyczą przede wszystkichm ścieżki jaką wybrała gmina w procedowaniu WPF jeśli w ogóle musiała procedować ten dokument przed rozstrzygnięciem konkursu. p.s jeszcze nigdy we Wschowie nie dyskutowano o takich sprawach publicznie na dobrym poziomie
Wschowa news przypomniala swoje pytania z lutego na gorąco po konferenxni prasoewj. Kultura i peqbosc swoich sądów kazala by odpowiedzieć szybko. Teraz to rozważania akademickie z nauką na przyszłość
Gmina straciła szansę na 1 milion złotych (1 000 000), o o tyle mogła wnioskować. Dlaczego nikt nie pyta dlaczego wnioskowano tylko o 400 000 zł?