Listwy wokółokienne to rodzaj sztukaterii elewacyjnej, która pozwala w prosty sposób całkowicie odmienić wygląd bryły domu. Okna mogą bowiem odgrywać ogromną rolę nie tylko praktyczną, ale również stylizacyjną, zupełnie odmieniając estetykę wykończenia domu poprzez te niebanalne oprawy!
Modne czy staromodne?
Jak dowiadujemy się z bloga Prestige Molding, początki zastosowania sztukaterii elewacyjnej sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu. Wykorzystywano je zarówno na budynkach użyteczności publicznej, na przykład świątyniach czy urzędach, ale również na domach prywatnych, jednak świadczyły wtedy o bardzo wysokiej pozycji społecznej i były symbolem bogactwa. Właśnie dlatego w następnej kolejności przejęły je pałace, kamienice i wille, które miały wyróżniać się swoim wyglądem na tle innych zabudowań wyszukanymi dekoracjami i pięknym wykończeniem. Dzisiaj sztukateria elewacyjna jest dostępna dla każdego. Co więcej, staje się coraz modniejsza. Obok domów stricte nowoczesnych, mocno przeszklonych i pokrytych płytami z kamieni naturalnych pojawiają się mieszkania stylizowane na dworki, ozdobione kolumnami i listwami dekoracyjnymi nie tylko wokół okien, ale również wokół drzwi czy pod dachem. Dzięki nim nowoczesne budownictwo nabiera dworskiego charakteru, który wcale nie musi kojarzyć się z przepychem. Wręcz przeciwnie, pozwala przede wszystkim wydobyć z bryły domu jego okna i uatrakcyjnić całą fasadę budynku. Sztukateria nie jest również zarezerwowana wyłącznie dla miejsc bardzo eleganckich. Odpowiednio dobrane listwy o prostej linii można z powodzeniem stosować w celu urozmaicenia minimalistycznych wykończeń domów, nie zaburzając przy tym ich ogólnej stylistyki. Listwy wokółokienne są więc wbrew pozorom niezwykle uniwersalnym rodzajem dekoracji, który można zastosować praktycznie na każdym budynku.
Na co zwrócić uwagę?
Sztukateria elewacyjna to jedna z najtańszych metod, dzięki którym możesz całkowicie odmienić wygląd swojego domu. Wybierając ją, musisz zwrócić jednak przede wszystkim uwagę na jej jakość. Ponieważ jest to element zewnętrzny, powinien być odporny na działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym między innymi promieniowania słonecznego, deszczu czy mrozu. Większość produktów tego typu wykonywana jest z solidnego styropianu EPS 200, odpornego na wgniecenia i odkształcenia, pokrytego specjalną mieszanką produktów utwardzających i zabezpieczających dany element przed zniszczeniem.