Sprawozdanie z przebiegu wykonania planu finansowego Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie za 2024 rok analizuję i opisuję jako obywatel zaangażowany w sprawy mojego miasta, zdając sobie sprawę, że każda władza, z którą ma do czynienia obywatel, postrzega siebie jako nieomylną i wyłączoną spod krytyki. W mojej „karierze” felietonisty miałem okazję obserwować trzy takie administracje lokalne.
Kwota straty siłowni, wskazana przez CKiR w sprostowaniu do tekstu „Potężna Strata Siłowni Prowadzonej przez CKiR – Gmina w Finansowej Pułapce”, jest zgodna z przedstawionymi danymi. Po uwzględnieniu dodatkowych dochodów, o których wspomina Centrum, również moje/nasze wyliczenia różnic między poniesionymi wydatkami a przychodami okazują się prawidłowe. Ocena tych danych zależy jednak od przyjętej perspektywy. Jeśli założymy, że środki na wyposażenie siłowni nie pochodzą z budżetu, kwota wskazana przez CKiR w sprostowaniu jest poprawna. Jednak w kontekście pełnego procesu wydatkowania i przychodów za 2024 rok, wnioski przedstawione w naszym artykule znajdują uzasadnienie. Różnica wynika z odmiennego rozumienia pojęcia wydatków inwestycyjnych.
Nie mamy tu do czynienia z inwestycją w obiekt użyteczności publicznej, taki jak biuro czy urząd, lecz z projektem o charakterze komercyjnym, który powinien co najmniej osiągnąć równowagę finansową. W takim przypadku zasadne jest zestawienie wszystkich poniesionych kosztów z uzyskanymi przychodami. Jak zauważono w jednym z komentarzy: zainwestowano kilkaset tysięcy złotych, by odnotować stratę w wysokości 42 tysięcy. Taki rezultat nie może być uznany za zadowalający.
Skoro koszty wynajmu i wynagrodzeń itp. w pełni absorbują przychody siłowni, należy zadać pytanie: kiedy i w jaki sposób inwestycja ta miałaby się zwrócić? Wyłączenie zakupu sprzętu z kalkulacji straty to zabieg księgowy, mający na celu przedstawienie korzystniejszego wyniku finansowego. Choć jest to zrozumiałe z perspektywy rachunkowości, nie zmienia to faktu, że środki z budżetu gminy zostały faktycznie wydane, a model funkcjonowania obiektu wciąż nie osiąga stabilności finansowej.
Jeśli jako obywatele przyjmiemy sposób myślenia charakterystyczny dla urzędników, łatwo dojść do wniosku, że ponad 63 tysięcy złotych wydanych na organizację gali Ambasadorów Wschowy w 2024 roku stanowiło inwestycję w promocję marki miasta Wschowa. Taka interpretacja budzi jednak poważne zastrzeżenia.
Krzysztof Owoc
wschowa.news
Pod Wpływem Wschowy
P.S.
Felieton (fr. feuilleton „zeszycik, odcinek powieści”) – gatunek publicystyczny, krótki utwór dziennikarski (prasowy, radiowy, telewizyjny), utrzymany w osobistym tonie, lekki w formie, prezentujący punkt widzenia autora. Komentuje aktualne tematy społeczne, zwracając uwagę na negatywne zjawiska życia codziennego, często z wykorzystaniem satyry, ironii lub humoru.