W dniach 4-6 kwietnia 2025 roku Wschowa zamieni się w stolicę polskiego kryminału za sprawą festiwalu „Oblicza Zbrodni”. To niepowtarzalne wydarzenie w województwie lubuskim przyciągnie fanów literatury sensacyjnej, true crime oraz wszystkich, którzy lubią zgłębiać mroczne tajemnice. W programie znalazły się spotkania autorskie, panele dyskusyjne, wykłady, a także spacer śladem kryminalnej historii miasta. Oto, co czeka uczestników w tym intensywnym, trwającym trzy dni wydarzeniu.
Piątek, 4 kwietnia – Kryminalny start
Festiwal rozpocznie się 4 kwietnia o godz. 15:00 spacerem „Śladem kryminalnej historii Wschowy”, który poprowadzi Piotr Kościelny. Uczestnicy mieli zwiedzić ulice miasta i dawny Dom Dziecka, odkrywając mroczne sekrety przeszłości, jednak wycieczka ta ma już komplet uczestników. Start zaplanowano przy Muzeum Ziemi Wschowskiej na Placu Farnym 3.
O 17:00 w Centrum Kultury i Rekreacji (ul. Niepodległości 1) odbędzie się spotkanie autorskie z Markiem Stelarem i Grzegorzem Brudnikiem, prowadzone przez Michała Śmielaka. Godzinę później, o 18:00, w tej samej sali ruszy maraton filmów kryminalnych – gratka dla miłośników kinowych emocji. Dzień zakończy się o 19:00 panelem dyskusyjnym „Akta osobowe” w Antonińska Resort SPA w Boszkowie (ul. Dworcowa 15), gdzie wszyscy zaproszeni autorzy podzielą się swoimi historiami pod okiem prowadzącego, PigOuta.
Sobota, 5 kwietnia – Dzień pełen debat
Drugi dzień festiwalu to prawdziwa uczta dla fanów literackich dyskusji. O 10:00 w Szkole Podstawowej nr 3 (ul. Zacisze 1) Piotr Kościelny, Piotr Bojarski i Ewa Przydryga porozmawiają o „Ciemnej stronie lubuskiego” – książkach osadzonych w realiach regionu. Prowadzenie: Aneta Małucka. O 11:00 w tym samym miejscu Małgorzata Starosta, Weronika Mathia, Krzysztof Jóźwik i Mieczysław Gorzka zmierzą się w panelu „Seksmisja, czyli kobiety vs. mężczyźni” – kto tworzy lepsze kryminały? Moderatorką będzie Anna Bukowska.
O 12:00 ruszy debata „Miejsce zbrodni”, skupiająca się na różnicach między małomiasteczkową mentalnością a mrokiem metropolii. Wezmą w niej udział Anna Rozenberg, Michał Śmielak, Mariusz Kanios i Marcel Moss, a poprowadzi ją Monika Suder. O 15:00 Krystian Stolarz, Małgorzata Sobczak, Krzysztof Jóźwik i Ewa Przydryga spróbują odpowiedzieć na pytanie: „Czy istnieje zbrodnia doskonała?” (prowadzenie: Dorota Poślednia).
Po południu, o 16:00, w Muzeum Ziemi Wschowskiej (Plac Farny 3) zaplanowano wykład o nieszczęśliwych wypadkach i dawnych realiach życia we Wschowie. O 17:00 w Bibliotece Publicznej (Plac Farny 3) Weronika Mathia spotka się z czytelnikami (prowadzenie: Monika Suder). Dzień zwieńczy uroczyste wręczenie nagrody w plebiscycie Mroczne Oblicze 2025 o 19:00 w CKiR, połączone z koncertem jazzowym w Coolturce.
Niedziela, 6 kwietnia – Finał z literackim przytupem
Ostatni dzień festiwalu otworzy o 11:00 panel „Książka od A do Z” w Bibliotece Publicznej, gdzie Małgorzata Starosta, Anna Płaskoń-Sokołowska, Anna Rozenberg, Monika Długa (God save the book) i Rafał Bielski opowiedzą, jak powstaje książka (prowadzenie: Anna Bukowska). O 12:30 w tym samym miejscu Marcel Moss spotka się z fanami (prowadzenie: Dorota Poślednia).
O 14:45 w CKiR ruszy dyskusja „Fikcja vs. fakt”, w której Małgorzata Starosta, Mieczysław Gorzka i Małgorzata Sobczak porównają true crime z beletrystyką (prowadzenie: Monika Długa). Festiwal zakończy się o 16:00 sesją Q&A z Piotrem Kościelnym, prowadzoną przez Kamilę Kamińską, która będzie „dogrywką” dla wszystkich żądnych odpowiedzi.
Dlaczego warto przyjechać?
„Oblicza Zbrodni” to niepowtarzalna okazja, by spotkać się z uznanymi autorami kryminałów, zanurzyć w lokalnej historii Wschowy i wziąć udział w różnorodnych wydarzeniach – od paneli po koncert jazzowy. Choć spacer po dawnym Domu Dziecka ma już komplet, reszta programu wciąż czeka na uczestników. Jeśli fascynują Cię mroczne historie – fikcyjne czy prawdziwe – ten festiwal jest dla Ciebie. Do zobaczenia we Wschowie!