Decyzja o zwrocie pobranych świadczeń, gdy decyzja o niepodleganiu jest nieprawomocna – co na to przepisy prawa? ZUS bardzo często wydaje decyzję ustalającą, że przedsiębiorca w pewnym okresie nie podlegał ubezpieczeniom społecznym. W momencie, gdy ta decyzja nie jest jeszcze prawomocna, ZUS często wydaje kolejną decyzję, tym razem nakazującą zwrot pobranych zasiłków z ubezpieczenia chorobowego za cały okres objęty decyzją o wyłączeniu z ubezpieczeń społecznych.
Tymczasem nie ma podstaw prawnych do tego, by wydać decyzję o zwrocie pobranych świadczeń, jeśli decyzja podważająca podleganie ubezpieczeniom społecznym jest nieprawomocna.
Nieprawomocna decyzja nie może stanowić podstawy do wydania decyzji nakazującej zwrot nienależnie pobranych świadczeń. To częsta praktyka ZUSu, ale jest ona niezgodna z literą prawa. Wydawanie decyzji o nakazie zwrotu pieniędzy jest przedwczesne i bezprawne. W takiej sytuacji ZUS nie ma żadnych najmniejszych podstaw do tego, aby odmówić przedsiębiorcy prawa do zasiłku chorobowego i żądać zwrotu pobranych świadczeń.
Co robić, gdy ZUS żąda zwrotu pobranych świadczeń w momencie, gdy decyzja o niepodleganiu ubezpieczeniu społecznemu jest nieprawomocna?
Od decyzji nakazującej zwrot nienależnie pobranych świadczeń zawsze należy się odwołać. W przypadku niezłożenia odwołania, decyzja ZUS się uprawomocni i nastąpi egzekucja roszczeń ustalonych w decyzji.
Należy pamiętać, że Sąd nie ma możliwości uchylenia decyzji ZUS. Może natomiast ją zmienić. Nie zamyka to jednak drogi Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych do wydania decyzji o zwrocie pobranych świadczeń w momencie prawomocnego zakończenia postępowania o podleganie ubezpieczeniom społecznym, pod warunkiem, że nie minęło jeszcze 5 lat od ostatniego okresu, w którym pobrano świadczenie.
Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy doradcy ds. ZUS, który udzieli kompleksowego wsparcia, sporządzi dla nas odwołania oraz pisma z kompleksową argumentacją prawną, a także w razie potrzeby będzie reprezentował nas podczas rozprawy sądowej. Godnym polecenia specjalistą ds. ZUS jest doradca prawny Mariusz Sowiński, który prowadzi kancelarię w Legnicy w woj. dolnośląskim. Doskonale zna on mechanizmy działania ZUS, ponieważ przez 15 lat pracował jako inspektor kontroli ZUS. Przez 4 lata był zastępcą naczelnika Wydziału Kontroli Płatników Składek. Posiada więc duże doświadczenie w sprawach z ZUS.