Założenia budżetu gminy Wschowa zaprezentowane
18 listopada w sali posiedzeń wschowskiego Ratusza burmistrz Konrad Antkowiak przedstawił główne założenia budżetu na 2020 rok. Dochody budżetu gminy Wschowa są planowane na poziomie 100 milionów 450 tysięcy, wydatki zaplanowano o 50 tysięcy złotych więcej.
Największym obciążeniem dla przyszłorocznego budżetu, zdaniem burmistrza, jest wzrost wynagrodzeń dla oświaty oraz mniejsza subwencja oświatowa. Łącznie prawie 2,5 miliona złotych gmina będzie musiała znaleźć w budżecie na ten cel. Jak podkreślał burmistrz przez ostatnie 10 lat wynagrodzenia dla pracowników oświaty wzrosły łącznie o około 13 milionów złotych. (wszystkie dodatkowe wydatki zamieszczamy w slajdzie poniżej).
W opinii burmistrza wzrost wydatków w budżecie gminnym jest konsekwencją między innymi podniesieniem płacy minimalnej, wzrostem podwyżek dla nauczycieli i pracowników oświaty oraz zmianom, związanym z podatkiem dochodowym. Innymi słowy – co podkreślał burmistrz Antkowiak – gminy ponoszą tym samym konsekwencje decyzji rządowych.
Jak zatem gmina planuje te koszty zrównoważyć? Przede wszystkim wzrosną podatki lokalne – łącznie do budżetu powinno wpłynąć z tych podwyżek około 2 miliona złotych. Gmina rezygnuje ze Wschowskiego Budżetu Obywatelskiego. A także mniejsze kwoty na stowarzyszenia i kluby sportowe o 120 tysięcy złotych. Planowane jest również zaciągnięcie kredytu w kwocie 1 750 000 złotych.
Najważniejsze inwestycje w 2020 roku, to przebudowa ulicy Nowe Ogrody, dokończenie termomodernizacji oraz przebudowa kompleksu boisk w SP3 – łącznie na te cele gmina ma przeznaczyć około 5 500 000 złotych. Planowany jest również wzrost wydatków na bieżące utrzymanie dróg o 150 tysięcy złotych.
W latach 2020 – 2025 gmina planuje zająć się uporządkowaniem gospodarki ściekowej w Tylewicach – koszt około 6 milionów 500 tysięcy złotych, przebudową ulic Westerplatte, Wolsztyńska, Ks. Kostki oraz Niepodległości – koszt około 10 milionów złotych oraz rewitalizacją parków Wolsztyńskiego i Nad Stawami, a także terenów przy murach miejskich – koszt około 2 miliony 500 tysięcy złotych.
7 Comments
No to wylądował. Podatki do góry recepta na wszystko
Ani słowa o planowanym zamykaniu szkół na wsiach ? Strach obleciał czy co ?
Ciekawe jak to zamierzają przeprowadzić skoro nie mają już większości w radzie ? Brawo radna J.P
W końcu ktoś odważył się podnieść podatki. Nie rozumiałem do tej pory dlaczego gmina nie korzystała z tego prostego mechanizmu zapewniającego miastu dochody. Brawo panie Burmistrzu
Na wschowskim fejsbuku korwinowe kuce odkrywają oczywistą oczywistość, że usługi publiczne trzeba zapłacić publicznymi pieniędzmi. I zabawne i żałosne
A przy okazji modernizacji ul. Nowe Ogrody będzie jakieś lepsze oświetlenie? Bo teraz przy głównej ulicy świecą 3 latarnie, a na Buczynie jest aż za dużo, świeci się tam, jak na głównej ulicy w stolicy.
A może czas zająć się skrzyżowaniem obok Wieśniaka ? Czasami trzeba stać tam l
kilkanaście minut w korku aby wyjechać z Konradowskiej na główną ulicę. Mało jest osób które wpuszczą mimo, że oni mają pierszeństwo. Masakra, przydałyby się tam światła , a szczególnie że jest tam coraz więcej nowych sklepów.