Piąta edycja festiwalu Leszno Barok Plus zadowoli najbardziej wybrednych odbiorców kultury. W ciągu ośmiu dni zaplanowano aż kilkanaście koncertów i spektakli teatralnych.
Czas upływa szybko i festiwal, który był nowością na kulturalnej mapie Leszna, obchodzi już swój pierwszy, okrągły jubileusz.
– Od 2015 roku, gdy startowaliśmy, zmieniła się nie tylko ranga festiwalu, na który dzisiaj przyjeżdżają artyści światowego formatu. Inna jest filozofia tworzenia programu i dawkowania emocji towarzyszących poszczególnym wydarzeniom. Niestety, nie zmieniła się szczupłość przestrzeni, w których odbywać mogą się koncerty i spektakle – mówi Rafał Kotomski, dyrektor festiwalu Leszno Barok Plus. Jego zdaniem Leszno potrzebuje sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia. Póki jej nie ma, organizatorzy festiwalu radzą sobie jak mogą.
– Taka sytuacja ma też swoje dobre strony. Pozwala ożywiać, a zatem i rewitalizować, miejsca, w których muzyka gości rzadko, czasami wręcz po raz pierwszy. Tak było z salą w pałacu Sułkowskich czy wieżą ciśnień przy ul. Poniatowskiego – dodaje Kotomski. Podczas festiwalu 2019 muzyka zagości w dobrze sprawdzonych miejscach – głównie w Teatrze Miejskim, Sali MOK i kościołach p.w. św. Jana i św. Krzyża. Swoje autorskie spektakle pokażą festiwalowej publiczności warszawski Teatr Akt i gdański Teatr Snów. Ten ostatni na scenie – placu na Nowym Rynku. Wśród gwiazd festiwalu znajdą się Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, czeski zespół Tiburtina Ensemble, znakomici pianiści Lukas Geniuszas i Anton Batagow (ten ostatni – po raz pierwszy w Polsce), węgierski zespół Capella Savaria, śpiewaczka i kompozytorka Agata Zubel z warszawską grupą Cellonet pod dyrekcją Andrzeja Bauera. Warto również zwrócić uwagę na trzy projekty specjalne, mające swoją premierę na leszczyńskim festiwalu: „Zaśpiewać Brechta” z dyrygent Agnieszką Nagórką oraz aktorami Hanną Śleszyńską i Bartoszem Bandurą, „Don Juan: Glucka z aktorami Warszawskiego Centrum Pantomimy oraz „Haendel XXI” z Nikolą Kołodziejczykiem, jazzową wokalistką Julią Sawicką i kontratenorem Michałem Sławeckim.
– Po szczegółowy program odsyłam na stronę WWW.lesznobarokplus.pl albo do naszego Facebooka. Jedno mogę zagwarantować: od początku do końca w naszym programie jest bardzo ciekawie. Barok, muzyka romantyczna, pantomima, muzyka etniczna, średniowieczna i współczesna. A do tego wspaniali wykonawcy. Słowem, wielkie święto kultury od 25 sierpnia do 1 września – kończy dyrektor festiwalu. Leszno Barok Plus odbywa się pod patronatem prezydenta Łukasza Borowiaka, a miasto jest głównym mecenasem imprezy. Wstęp na wszystkie koncerty i spektakle jest bezpłatny.