Wiesz, w ilu językach mówi współczesny świat? To istna Wieża Babel! Na Ziemi można usłyszeć ponad 6000 języków! Trzeba jednak zaznaczyć, że ok. 2000 z nich posiada mniej niż 1000 użytkowników, a wielu z nich grozi nawet „śmierć”. Jak więc widać, mapa językowa naszego globu jest niezwykle barwna. Trzeba jednak zaznaczyć, że tylko 15 z nich stanowi 50% najczęściej używanych języków. A postępująca globalizacja sprawia, że dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej wzrasta potrzeba różnego rodzaju tłumaczeń. W dobie otwartych granic i coraz większej mobilności ludzi okazuje się, że wielojęzyczność jest w cenie!
Poszukujesz rzetelnego tłumacza, któremu chcesz powierzyć ważny projekt? Skontaktuj się ze specjalistami z renomowanego biura tłumaczeń i nawiąż kontakt z odpowiednim profesjonalistą. Sprawdź ofertę śląskiego biura tłumaczeń SuperTłumacz!
Dlaczego ten, a nie inny język jest na TOP-ie?
Globalizacja bezpowrotnie zmieniła krajobraz naszej planety. Wpłynęła na każdego z nas osobna i naszą rzeczywistość. Odcisnęła swoje piętno na sektorach tj. m.in.: edukacja, handel, praca czy podróże. Świat biznesu postanowił szukać swoich nowych szans, a ludzie częściej i chętniej się przemieszczają. W ten sposób na naszych oczach zaczęły się rodzić wielojęzyczne społeczności. Kluczem do poznania i przede wszystkim zrozumienia tych osób jest znajomość języków obcych. Kto nimi włada ma ułatwioną komunikację z osobami z innych państw, społeczności i kultur.
Tylko co sprawia, że jedne języki są bardziej przydatne od innych? Dlaczego akurat te, a nie inne są na topie? Który język sprawia, że komunikacja w wielonarodowej społeczności jest najprostsza?
Wiele czynników wpływa na to, jakie możliwości ma konkretny język, w tym takie kwestie, jak: geografia, gospodarka, komunikacja, wiedza, media, dyplomacja. Jeśli potrafi się on przemieszczać, ma wpływ na dyplomację, handel, media, a przede wszystkim naturalnie zaczyna uczestniczyć i pomagać w porozumiewaniu się między ludźmi z różnych kultur, miejsc i krajów – wtedy ma niezwykłą siłę.
Zależy ci na tym, aby powierzyć pracę tłumaczowi o sprawdzonych umiejętnościach? Pomyśl o jednym z ekspertów, których można znaleźć w renomowanym biurze tłumaczeń.
W świecie gigantów
W 2017 roku Statista na swojej liście języków z największą ilością użytkowników wymienił:
Chiński – 1,284 mln,
hiszpański – 437 mln,
angielski – 372 mln,
hindi – 260 mln,
bengalski – 242 mln,
portugalski – 219 mln,
rosyjski – 154 mln,
japoński – 128 mln,
lahnda – 119 mln.
Power Language Index, czyli wśród gigantów
Ten powyższy ranking to jedno. W tym samym roku Power Language Index (PLI) przedstawił swoją listę najbardziej potężnych języków. Jesteście ciekawi, które z nich są tymi najbardziej liczącymi się na rynki światowym, i które mocno wpływają na pracę tłumaczy?
PLI – wykorzystuje 20 wskaźników do pomiaru wpływu na język. Indeks mierzy przydatność języka dla reprezentatywnej części światowej populacji.
Angielski,
mandaryński,
francuski,
hiszpański,
arabski,
rosyjski,
niemiecki,
japoński,
portugalski,
hindi.
Królem wśród najbardziej potężnych według rankingu PLI został angielski. Jest dominującym językiem trzech narodów G7 – Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady. Za sprawą brytyjskiej dominacji i wpływów posiadanych na świecie rozprzestrzenił się w różne części globu. Bardzo często określany jest jako obecny światowy lingua franca.
Potęga mandaryńskiego związana jest niewątpliwie z boomem na Chiny.
Francuski wciąż liczy się i ma ogromny prestiż w świecie dyplomacji.
Hiszpański i arabski to jedne z oficjalnych języków Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Portugalski i hindi to języki krajów rozwijających się.
Natomiast niemiecki i japoński mają znaczenie w sektorach ekonomii.
Co sprawia, że język jest wpływowy?
Specjaliści World Economic Forum są zdania, że język jest jednym z najważniejszych elementów konkurencyjności. Stąd miejsca na mapie świata takie, jak Londyn i Nowy Jork postrzegane są bardzo często jako najważniejsze miasta na naszym globie. Z kolei Hong Kong i Singapur z infrastrukturą opartą na angielskim nazywane są stolicami Azji. Warto zwrócić też uwagę na fakt, że 8 z 10 światowych centrów finansowych to miasta anglojęzyczne!
Angielski numerem 1.
Pozycja języka angielskiego jest niekwestionowana. Ułatwia komunikację ludziom z różnych części świata. Wykorzystuje go świat biznesu, handlu, edukacji, finansów, podróży i turystyki. Jego obecność można zobaczyć dosłownie wszędzie. Z drugiej strony siła jego wpływu może zniszczyć te mniejsze języki, a także, co już się dzieje, intensywnie oddziałuje na kształt i kierunek rozwoju wielu języków i kultur.
Nie wiesz, gdzie znaleźć tłumaczy potrafiących wykonać świetne przekłady w najbardziej popularnych i wpływowych językach? Porozmawiaj ze specjalistami z renomowanego biura tłumaczeń.
Tekst powstał w współpracy z supertlumacz.pl
Konieczność dziś