7 lutego 2019 roku w I Zespole Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie odsłonięto tablicę w hołdzie członkom młodzieżowej organizacji antykomunistycznej „Młodzieżowe Siły Zbrojne”, działającej we Wschowie w latach 1951-1952, założonej przez uczniów Publicznej Średniej Szkoły Zawodowej, dzisiejszego I Zespołu Szkół we Wschowie.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Klasztorze Ojców Franciszkanów we Wschowie. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali do szkoły, gdzie zaproszonych gości przywitał Dyrektor szkoły Damian Janowicz.
Poseł na Sejm RP Marek Ast oraz Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu dr hab. Rafał Raczek uroczyście odsłonili tablicę pamiątkową w hołdzie członkom młodzieżowej organizacji antykomunistycznej.
W uroczystości uczestniczyli również: Małgorzata Gośniowska-Kola Pełnomocnik Wojewody Lubuskiego do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, radni Powiatu Wschowskiego, dyrektorzy szkół i placówek podległych starostwu, służby mundurowe oraz młodzież I Zespołu Szkół.
Starosta Wschowski Andrzej Bielawski w przemówieniu podkreślił:
„Spotkaliśmy się dzisiaj, aby oddać hołd ośmiu uczniom naszej szkoły, którzy mimo bardzo młodego wieku rozumieli, że zakończenie drugiej wojny światowej nie przyniosło Polakom wolności a krajowi suwerenności. Postanowili działać przeciwko sowietyzacji Polski. Założyli organizację, której celem było samokształcenie, zdobycie broni, którą zamierzali wykorzystać, nawiązanie kontaktów i współpraca z innymi niepodległościowymi organizacjami, tworzenie i kolportaż ulotek. Sytuację polityczną Polski po zakończeniu drugiej wojny światowej postrzegali podobnie jak „Żołnierze wyklęci”, którzy mimo formalnego zakończenia wojny nie złożyli broni i kontynuowali walkę z komunistycznym okupantem.
Nieprzypadkowo tablicę pamiątkową poświęconą pamięci członków Młodzieżowych Sił Zbrojnych we Wschowie odsłaniamy na dwa dni przed uchwalonym z inicjatywy Pana prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, państwowym świętem upamiętniającym żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia: Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uważam, że to również Młodzieżowych Sił Zbrojnych Święto.
Jurku Berthold, Zbyszku Gołembski, Zdzisławie Gołembski, Romanie Jurdeczka, Witku Kurzeniecki, Piotrze Lizak, Jurku Łukaszewski, Jurku Połczyński przepraszam, że tak późno o Was pamiętamy,
o Wasz honor, o Waszą godność. Cześć i chwała bohaterom”.
Program artystyczny zaprezentowali uczniowie szkoły. Na zakończenie odbył się wykład Marcina Podemskiego z IPN-u, który przybliżył wszystkim działalność „Młodzieżowych Sił Zbrojnych”.
W najbliższym czasie w Polsce zostanie odsłoniętych 11 tablic pamiątkowych w szkołach, do których uczęszczali bohaterowie konspiracji młodzieżowej. W województwie lubuskim tylko w I Zespole Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie.
(PW)