Artykuł powstał w oparciu o trzy dokumenty, które udostępniam poniżej.
– Opinia Narodowego Instytutu Dziedzictwa Oddział Terenowy w Zielonej Górze z 1 grudnia 2015 roku
– Decyzja Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 19 lipca 2016 roku
– Decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 7 lutego 2017 roku
______________________________________
Motto:
Tę wojnę wygra tylko jeden
(Dawid Podsiadło, W dobrą stronę)
28 maja 2015 roku na sesji Rady Miejskiej we Wschowie ówczesny wiceburmistrz Miłosz Czopek informował radnych, że znalazł się inwestor, który wygrał przetarg na zakup kina Hel. Wiceburmistrz nie podał wtedy zbyt wielu informacji, ale było wiadomo, że na tym terenie powstanie nowy budynek. Wtedy też Miłosz Czopek dla radia Elka mówił:
Inwestor wnioskuje do Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
Akt notarialny został podpisany przez strony (inwestora i gminę) – 10 sierpnia 2015 roku. W okresie między 10 sierpnia 2015 a 13 października 2015 (nie znam konkretnej daty) do Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (LWKZ) wpływa wniosek o udzielenia pozwolenia na rozbiórkę budynku po byłym kinie Hel. Wniosek ten składa inwestor. Możemy o tym przeczytać w następujących dokumentach – Opinia Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID), str. 1, Decyzja Wojewódzkiego Lubuskiego Konserwatora Zabytków – str. 1 oraz 2, Decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, str. 1.
LWKZ wnioskuje do Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Pismem z 13 października 2015 roku LWKZ wnioskuje do NID o wydanie opinii na temat budynku kina Hel w związku z wnioskiem o jego rozbiórkę.
Przygotowując się do wydania opinii 10 listopada 2015 roku Narodowy Instytut Dziedzictwa przeprowadził oględziny budynku, Czytamy o tym w Opinii NID z 1 grudnia 2015 roku na str. 1 i 4. Na str. 4 opinii NID czytamy w związku z tym:
W oparciu o istniejące materiały, a przede wszystkim o wyniki oględziny dokonanych 10 listopada 2015 roku, należy stwierdzić, że budynek przy ul. Głogowskiej 8 we Wschowie stanowi interesujący przykład architektury modernistycznej oraz reprezentuje model kina powielany na terenie dawnych Niemiec.
Opinia Narodowego Instytutu Dziedzictwa
1 grudnia 2015 roku NID wydaje opinię na wniosek LWKZ, w której czytamy na stronie 4, że:
Zdaniem Narodowego Instytutu Dziedzictwa Oddział Terenowy w Zielonej Górze budynek dawnego kina położony na przy ul. Głogowskiej 8 we Wschowie posiada wartości zabytkowe i powinien zostać objęty ochroną konserwatorską.
Wiemy zatem na tym etapie, że inwestor zakupił teren wraz z budynkiem. Ówczesny wiceburmistrz wypowiedział się dla radia elki, że budynek nie ma żadnej wartości i właściwie jego zdaniem sprzedano sam teren. Pomimo tego, że budynek nie miał żadnej wartości zdaniem ówczesnego wiceburmistrza inwestor musiał złożyć wniosek o udzielenie pozwolenia na rozbiórkę. Dlaczego? Odpowiedź znajdujemy w Decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na str. 4, cytuję:
Natomiast należy przypomnieć, że omawiany budynek przed indywidualnym wpisaniem go do rejestru zabytków, stanowił element zagospodarowania strefy otoczenia zespołu urbanistycznego miasta Wschowa (nr rej. 694/134/ i 1295/2181/A), a tym samym strefy ochrony ,,K” ustalonej w ww. miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, i jako taki podlegał ochronie konserwatorskiej.
Budynek położony w strefie ochrony konserwatorskiej
Budynek więc położony jest w strefie, która podlega ochronie konserwatorskiej, a zgodnie z obowiązującym prawem, wszelkie prace, łącznie z rozbiórką – wymagały pozwolenia konserwatora. I taki był stan prawny. Opinie ówczesnego wiceburmistrza nie miały tutaj żadnego znaczenia. Będą miały za dwa miesiące, kiedy wyleje się hejt na stowarzyszenie Czas Art. Czas Art. stanie się kozłem ofiarnym tej sytuacji, a mieszkańcy chętnie podchwycą ten wątek, czego – nieoczekiwanie – zwieńczeniem będzie artykuł na Zw.pl pt.: Kino ,,Hel” – tykająca bomba zegarowa.
Czas Art pojawia się w dokumentach dopiero 28 stycznia 2016
Do tego momentu nie ma mowy w tej historii o stowarzyszeniu Czas ART. Bo Czas ART. pojawia się w dokumentach, związanych z tą sprawą, dopiero za dwa miesiące, a dokładnie 28 stycznia 2016 roku. Bo dopiero wtedy stowarzyszenie złoży wniosek o wpisanie budynku do rejestru zabytków. Do tego czasu, a jesteśmy przy opinii NID z 1 grudnia 2015 roku, dzielą nas jeszcze dwa miesiące. I na tym etapie wiemy już, że istnieje specjalistyczna opinia na temat samego budynku. Ta opinia mówi, że budynek powinien zostać objęty ochroną konserwatorską. Opinia powstała na wniosek konserwatora zabytków, ponieważ inwestor wnioskował o rozbiórkę budynku kina Hel.
O tym, co wydarzyło się po 1 grudnia 2015 roku, napiszemy w następnym artykule. Cała sprawa, związana z kinem Hel, nie została nigdy rzeczowo opisana, wywołuje ogromne emocje, łącznie z oskarżeniami wysuwanymi przeciwko stowarzyszeniu Czas Art. i Katarzynie Owoc-Kochańskiej, dlatego trzeba to opowiedzieć zgodnie z faktami i na podstawie dostępnych dokumentów. W przeciwnym wypadku wciąż będą zdarzały się artykuły, jak ten, który pojawił się na portalu Zw.pl. Mieszkańcom należy się prawda, a nie propaganda.
https://rklanblog.wordpress.com/
Może ten wpis i zapowiadany następny ochłodzi głowy „specjalistów” od zabytków we Wschowie. Całe miasto zna się na ochronie zabytków. Ewenement na skalę światową
Artykuł sponsorowany?
Tak, przez Sorosa