W gminie Wschowa przeprowadzany jest duży projekt inwestycyjny pn.”Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej w Gminie Wschowa”. Zadanie zrealizowane miało zostać do listopada ubiegłego roku, jednak w wyniku wielu problemów nadal nie znany jest termin zakończenia inwestycji. W związku z problemami władze gminy zdecydowały się zlecić przygotowanie audytu, który miał miejsce od 6 do 31 grudnia 2018 roku.
Głównym problemem z jakim musi zmierzyć się gmina jest wyłonienie wykonawcy i dokończenie oraz poprawa prac, które rozpoczęła firma WIKONT z Rawicza. Firma ta wygrała trzeci z ogłoszonych przetargów i w grudniu 2017 roku podpisano z nią umowę na wykonanie dokumentacji projektowej oraz przeprowadzenie prac. Wcześniej władze gminy zdecydowały o powierzeniu funkcji inwestora zastępczego firmie KOMPLET INWEST z Gorzowa Wielkopolskiego, odpowiedzialnym za projekt ze strony Urzędu Miasta i Gminy we Wschowie, pełniącym funkcję koordynatora, był zastępca burmistrza Miłosz Czopek. Z danych zawartych w audycie wynika, że nadzór nad inwestycją był niewystarczający, podpisywane protokoły częściowych odbiorów wskazywały wady, bez terminu ich poprawy.
Kolejnym problemem było wydanie przez burmistrza Danutę Patalas zarządzenia w sprawie ustalenia podziału zadań, uprawnień i obowiązków pracowników w związku z inwestycją dopiero 12 czerwca 2018 roku, czyli ponad pół roku po podpisaniu umowy z wykonawcą. Dodatkowo pracownicy urzędu nie zostali o wydaniu tego zarządzenia poinformowani.
Zastrzeżenia do realizacji
Wiele zastrzeżeń wskazano także w samym wykonaniu. W podpisanej po trzecim przetargu umowie z wykonawcą zastrzeżono, że projekt budowlany ma zostać wykonany do końca stycznia 2018 roku. Firma WIKONT nie wywiązała się z tego terminu składając projekt 18 dni po terminie, jednak władze gminy nie zdecydowały się nałożyć na wykonawcę określonych w umowie kar za niedotrzymanie terminu, które wyniosły ponad 169 tysięcy złotych. Audytor zwrócił uwagę także na brak zgłoszenia przez wykonawcę wszystkich podwykonawców. Dodatkowo firma WIKONT opóźnienie w zakończeniu inwestycji opierała na koniecznych zmianach dotyczących montażu pomp ciepła, wynikających z rozmów z dyrektorami placówek. Z oświadczeń dyrektorów wynika, że w przypadku Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Przedszkola nr 5 nie wnioskowali oni o zmianę lokalizacji pomp ciepła, a dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 zaznaczył, że jeżeli ma to opóźnić wykonanie inwestycji to nie jest to konieczne. Wykonawca podając powód zmiany lokalizacji pomp ciepła wnioskował o wydłużenie terminu realizacji z 15 listopada na 15 grudnia 2018, do którego przychyliły się władze gminy podpisując odpowiedni aneks do umowy. 12 grudnia wykonawca zwrócił się z kolejnym, analogicznie argumentowanym wnioskiem o przedłużenie umowy.
Środki naprawcze
Zważywszy na kolejne problemy, brak realnego planu wykonania inwestycji i opóźnienia gmina Wschowa zadecydowała o podjęciu kroków zmierzających do wypowiedzenia umowy, które ostatecznie miało miejsce 4 lutego tego roku. Dodatkowo gmina nałożyła na firmę WIKONT kary w kwocie ponad miliona złotych. Równocześnie prowadzono roboty zabezpieczające oraz czyniono starania o przedłużenie terminu realizacji zadania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego. Pierwsza decyzja instytucji zarządzającej przesunęła termin do 31 sierpnia tego roku, jednak nie jest to termin realny do wykonania i rozliczenia inwestycji, dlatego czynione są starania o kolejne przesunięcie. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji ogłoszony zostanie kolejny przetarg na roboty budowlane.
Dokładną informację o przebiegu inwestycji i problemach jakie zostały określone w audycie zamieszczamy w załączniku do niniejszej wiadomości.
(gminawschowa.pl)
Tytuł i śródtytuły od redakcji
Można się tylko domyślać, że w poniedziałek rano pan Antkowiak i Kraśny złożyli w Prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez poprzednie władze Wschowy. Z przedstawionego dokumentu jasno wynika, że były zdecydowane braki w nadzorze nad inwestycją. Innej drogi nie ma, niż prokuratura