Najważniejsze informację w temacie termometrów elektronicznych. Sprawdź co musisz o nich wiedzieć.
Termometr jest już dzisiaj praktycznie na wyposażeniu każdego domu. Używamy go gdy dopada nas złe samopoczucie i jeśli jego wyniki są odbiegające od normy udajemy się do doktora. Dzięki technologii nowe termometry są dużo szybsze i praktyczniejsze od swoich poprzedników. Wyjaśnimy zasady działania oraz porównamy rodzaje termometrów.
Historia termometrów
Pierwsze termometry służące do mierzenia temperatury u ludzi były wykonane z rtęci i to właśnie one przez bardzo długi okres były najpopularniejsze. Jednak po badaniach jakie przeprowadzono rtęć jaka jest zawarta w środku jest bardzo szkodliwa dla ludzi, a zwłaszcza dzieci. Dlatego też z rozwojem elektroniki powstały termometry elektroniczne oraz bezdotykowe.
Termometry rtęciowe – przeszłość
Dzisiaj termometry z rtęcią odeszły w niepamięć, a ich miejsce zajęły termmetry wypełnione galinstanem lub alkoholem i działają one identycznie jak ich poprzednik. Ze względu na szklaną obudowę i długi czas mierzenia temperatury, który potrafił trwać nawet do kilku minut termometry te zaczęły tracić udział na rynku względem ich elektronicznych odpowiedników.
Termometr elektroniczny dzisiaj
Nowoczesne termometry są wykonane z plastiku co sprawia, że są odporne na uderzenia i nie stłuką się przy upadku. Pomiar wykonują bardzo szybko i precyzyjnie, a wynik możemy odczytać od razu na elektronicznym wyświetlaczu. Są produkowane z ekologicznych materiałów i można je stosować dla osób w każdym wieku zarówno u dzieci jak i osób starszych. Jaka jest jednak różnica pomiędzy elektronicznym, a bezdotykowym?
Termometr bezdotykowy
Termometry bezdotykowe charakteryzują sie głównie tym, że pomiary dokonujemy na odległość bez kontaktu z ciałem. Jest to bardzo korzystne ponieważ sprawia, że jest bardzo higieniczny i nie przenosi infekcji. Dodatkowym atutem jest też to, że dokonanie pomiaru u małych dzieci jest bardzo szybkie i bezinwazyjne. Czas pomiaru w jaki zazwyczaj otrzymujemy wynik to 1-3 sekund.
Urządzenia mierzące temperaturę bezdotykowo są wygodne oraz bezpieczne. Ich właściwości sprawiają, że można je bez problemu stosować w placówkach medycznych. Gdy wybieramy termometr bezdotykowy powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów którymi różnią się od siebie modele. Najważniejszymi są:
- Zakres pomiaru
- Odległość od ciała podczas pomiaru temperatury
- Przybliżona wartość pomiaru
Termometr Elektroniczny
Najczęstszym sposobem zmierzenia temperatury termometrem elektronicznym jest pacha, ale to nie jedyne miejsca użycia. Możemy go używać także w ustach, w uchu oraz odbycie. W zależności od miejsca i producenta termometru czas trwania takiego pomiaru może wynieść od 9 do 90 sekund. Podobnie jak termometry bezdotykowe, wartość odczytu wyników może odchylać się o maksymalnie 0,1 stopnia. Zaletą nad innymi urządzeniami jest to iż w większości są one wodoodporne i dzięki temu można ich używać podczas kąpieli.
Termometry bezdotykowe przewyższają swoich elektronicznych odpowiedników dzięki czasowi w jaki dokonują pomiaru. Jest duża zaleta i wygoda, która usprawniania mierzenie temperatury. Mimo tego jednak to termometr elektroniczny należy do najczęściej wybieranych ponieważ jest on najbardziej konkurencyjną ceną.
Oba rodzaje termometrów mają wady i zalety. Podczas wyboru musi zdecydować które cechy poszczególnych termometrów są dla nas najważniejsze i zakupić ten najlepiej dopasowany.
Źródło: Oromed – termometry elektroniczne http://www.oromed.pl/termometry-elektroniczne