Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Świadomość społeczna w kwestii autyzmu jest w Polsce nadal bardzo niska. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Można go zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, ale często rozpoznaje się go również wśród nastolatków, a nawet osób dorosłych. Późna diagnoza, a w efekcie brak leczenia może skutkować głębokimi zaburzeniami funkcjonowania w późniejszym wieku.
Dzieci z autyzmem są często oceniane jako źle wychowane czy niegrzeczne. Osoby z zaburzeniami autystycznymi potrzebują naszego wsparcia, jednak niezbędna jest nam świadomość na temat szerokiego spektrum zaburzeń autystycznych. Dlatego tak ważne są wszelkie inicjatywy, które pomogą propagować wiedzę na temat autyzmu.
Od wczoraj jedną z takich inicjatyw możemy oglądać w naszym urzędzie. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przygotował wystawę prac swoich podopiecznych. Autorzy tych prac niejednokrotnie tworząc swoje dzieło musieli je zburzyć, by stworzyć odpowiedni przekaz. Czy on do nas dotrze, zleży tylko od nas. „Dzisiaj po to jesteśmy, żeby pokazać, że jesteśmy równi a nie inni. (…) Wszyscy jesteśmy równi, wszyscy nauczyciele są równi, wszystkie dzieciaki są równe. I tak chciałabym, aby było.” – powiedziała Pani Lucyna Kowalczykowska – wicedyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wschowie. Niech te słowa zostaną wcielone w nasze czyny. Nie oceniajmy, dowiedzmy się więcej!!!
Wystawę można oglądać do końca tygodnia.
(gminawschowa.pl)
Wspaniała inicjatywa. Mam nadzieję, że właśnie rodzi się nowa tradycja w ratuszu i co rok będziemy oglądać takie wystawy