Leczenie uzależnień nie jest procesem prostym i krótkim – to długa, naładowana emocjonalnie podróż, w którą wyrusza nie tylko osoba uzależniona, ale całej jej otoczenie i najbliższa rodzina. Poszukiwanie pomocy w walce z alkoholizmem nie powinno być powodem do wstydu, a małym zwycięstwem. Na drodze do trzeźwości, przyznanie się do własnego nałogu i chęć uzyskania pomocy jest pierwszym krokiem w stronę poprawy. Kiedy pomoc specjalistyczna jest alkoholikowi potrzebna, jak rozpoznać uzależnienie i gdzie szukać pomocy?
Walka z alkoholizmem – kiedy szukać pomocy specjalisty?
Alkoholizm jest nałogiem, ale i chorobą z którą ciężko wygrać samodzielnie. Nawet osoby z najsilniejszą wolą, zapierające się że mają pełną kontrolę nad swoim piciem i mogą w każdej chwili przestać mają w rzeczywistości duży problem z odstawieniem alkoholu na dłuższy czas. Pomoc specjalistyczna w postaci terapii i wsparcia grupowego przyda się na każdym etapie wychodzenia z nałogu alkoholowego – im wcześniej podjęte leczenie, tym większa szansa na jego powodzenie i mniejsza na zniszczenie swojego życia przez nadużycie alkoholu.
Alkoholik początkowo nie będzie przyznawał się do swojego problemu, wypierając go zupełnie i zarzucając osobom z bliskiego otoczenia bezpodstawne oszczerstwa lub twierdząc, że swoje picie ma zupełnie pod kontrolą. Jeśli jednak zauważamy, że alkoholik wyraźnie dyktuje tempo picia na imprezach, coraz chętniej sięga po alkohol w domu i pije w samotności, starając się ukryć to przed innymi, możemy być pewni że są to już początkowe lub bardziej zaawansowane stadia choroby alkoholowej. Uzależniony będzie stawał się bardziej apatyczny i nerwowy, a często także bardziej agresywny, starając się bronić swoich racji, tłumacząc picie problemami w życiu osobistym czy zupełnie odcinając się od najbliższych którzy chcą pomóc w przerwaniu ciągu alkoholowego. Każdy przejaw powracania do picia pomimo próśb bliskich, świadomości nałogu czy przyrzeczeń, że alkohol zostanie odstawiony należy traktować jako wyraźny znak alkoholizmu.
Jak bliscy mogą pomóc alkoholikowi?
Mówi się, że rodzina alkoholika również cierpi z powodu choroby alkoholowej i jest w tym dużo prawdy. Alkoholizm, choć fizycznie dotyka tylko osoby uzależnionej, psychicznie i emocjonalnie wpływa na całe jego otoczenie. Alkoholicy często zaniedbują rodzinę, życie prywatne i zawodowe lub, pod wpływem alkoholu, zrzucają winę za swoje picie i niepowodzenia w życiu właśnie na najbliższych. Problemy rodzinne spowodowane nadużywaniem alkoholu mogą przejawiać się w różny sposób – znalezienie odpowiedniego momentu i drogi do tego, by szukać profesjonalnej pomocy może być trudne. Z alkoholikiem nie da się zwykle otwarcie porozmawiać o tym, że ma problem i powinien szukać terapii. W praktyce jednak to właśnie rozmowa, próba ukazania problemu w realistycznym świetle i nie przejmowanie na siebie odpowiedzialności za nałóg bliskiej osoby są jednymi z najważniejszych metod prowadzących do szukania pomocy przez samego uzależnionego.
Jak wygląda terapia alkoholika w ośrodku leczenia uzależnień?
Wiele osób uzależnionych od alkoholu nie chce poddać się leczeniu ze względu na swój nałóg, ale i z obawy o to jak będzie wyglądała terapia. Na początek zawsze przeprowadza się detoks, który ma pozbyć się z organizmu wszystkich pozostałości alkoholu i ustabilizować fizyczne zdrowie pacjenta. Po detoksie przychodzi czas terapii, zarówno indywidualnej jak i grupowej, której celem jest przedstawienie możliwości trzeźwego życia i ułatwienie alkoholikowi rozwiązania swoich problemów w środowisku bezpiecznym, bez sięgania po alkohol jako odpowiedź na życiowe porażki. Podczas terapii grupowej alkoholik będzie mógł dodatkowo zauważyć, że inni poradzili sobie z nałogiem i że postęp jest możliwy. Rozmowa z kimś, kto przechodzi przez taką samą drogę bywa znacznie ważniejsza, niż rozmowa z psychologiem, którego na pierwszych etapach wychodzenia z nałogu często traktuje się jako wroga.