Rozmowy o Wschowie: O podcinaniu skrzydeł, strategii gminy, motocrossie, którego nie będzie i Środowiskowym Domu Samopomocy, który jest bardzo potrzebny, ale mało kogo to interesuje
W trzecim odcinku Rozmów o Wschowie, wzięli udział Bernadeta Gorszkowiak, Katarzyna Owoc-Kochańska, Przemysław Gliński, Piotr Buczek i Rafał Klan.
Rozmowa dotyczyła trzech głównych wątków – strategii rozwoju gminy (to taki dokument, nad którym obecnie pracują wschowscy urzędnicy), motocrossu (i dlaczego po raz pierwszy od niepamiętnych czasów nie odbędą się prestiżowe zawody motocrossowe na torze Kacze Doły) i Środowiskowego Domu Samopomocy (proszę wysłuchać tego wątku, bo są pieniądze na to, aby taki dom powstał, ale nie ma w gminie woli, żeby po te pieniądze sięgnąć). Rozmawialiśmy o tych sprawach i wielu innych. Wydaje się, że każdy z tych wątków można by podsumować w ten sposób, że z jakichś powodów nieustannie, od lat, dzieje się coś takiego we Wschowie, że dobrym inicjatywom podcina się skrzydła. Dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania trzeciego odcinka Rozmowy o Wschowie. Staramy się w nim na to pytanie odpowiedzieć.
Nie pisaliśmy jeszcze o Rozmowach o Wschowie, o samym projekcie, o tym dlaczego rozmawiamy i czemu to ma służyć. Myślę, że przy okazji trzeciego odcinka warto trochę miejsca temu poświęcić.
Żyjemy w czasach (od dawna w takich czasach żyjemy, a we Wschowie chyba od zawsze), że każda opinia, która jest niezgodna z polityką samorządu, jakiegoś większego gremium, jakiegoś stowarzyszenia, jakiejś grupy interesów itd., itp. jest odbierana podejrzliwie, żeby nie powiedzieć złowrogo. W związku z tym najlepiej byłoby nic nie mówić, żadnych tematów nie poruszać, a w pewnym sensie nie interesować się publicznymi sprawami.
To będzie truizm, o czym powiem, ale nadal żyjemy w takiej gminie, powiecie, województwie i kraju, gdzie za różnice zdań nie wsadza się do więzień i – teoretycznie – różnorodność opinii, spostrzeżeń, poglądów traktuje się jako zdobycz cywilizacyjną, zdobycz krajów Europy Zachodniej i wszystkich tych miejsc na Ziemi, gdzie panuje w lepszej lub gorszej kondycji demokracja.
To z kolei, co też jest truizmem, w sposób naturalny, nawet w tak małym miasteczku, jak Wschowa, ma swoich przedstawicieli. Widać to w Radzie Miejskiej, widać to było podczas kampanii wyborczej, widać to czasami w mediach lokalnych, w komentarzach mniej lub bardziej wybrednych. Widać, że się różnimy i nie ma w tym niczego złego. A jeżeli to widać, to znaczy, że w sposób naturalny część obywateli Wschowy różnie postrzega wiele spraw. I Rozmowy o Wschowie są tego przykładem.
Mieszkamy we Wschowie i rozmawiamy o sprawach Wschowy. Rzeczą naturalną jest, że nie będziemy prezentować jakości materiałów rodem z dużych stacji telewizyjnych. To, co robimy, robimy własnymi środkami, własnym sprzętem, pomagają nam w tym ludzie dobrej woli.
W związku z tym zachęcamy wszystkich do tego, aby ten odcinek i jego kolejne edycje pomóc nam wypromować. Jeżeli uznacie, że warto, aby więcej osób, wysłuchało tego programu, to wysyłajcie linki, rozmawiajcie o tym z Waszymi znajomymi, pomóżcie nam dotrzeć do jak największej grupy mieszkańców.
Wszyscy mamy konta na facebooku, można się z nami kontaktować, można, a pewnie i trzeba sugerować zmiany w formule, pokazywać tematy, które warto byłoby omówić, może ktoś z Państwa ma pomysł jak udoskonalić technicznie nasze rozmowy i może nas realnie wesprzeć – zapraszamy, budujmy wspólnotę osób, która chce rozmawiać, chce sobie pomagać.
Rozmowy o Wschowie to właśnie taki projekt, aby w wolnej chwili spotkać się, porozmawiać, szukać innych rozwiązań. Być może za kilka miesięcy będzie nas tylu chętnych do rozmowy, że będzie nas nie kilka, a kilkadziesiąt osób. W mojej opinii – osoby, która podpisuje się pod tym tekstem – żyjemy w czasach, gdzie wartość rozmowy jest tylko na sztandarach, mówi się tylko o tym, że warto rozmawiać, ale tego nie widać. Chcielibyśmy tę wartość przywrócić. Rozmawiajmy. Nawet, jak się różnimy. Nie szukajmy w różnicach wrogości. Szukajmy tego, co nas łączy.
Rafał Klan
—
Rafał Klan
https://rklanblog.wordpress.com/
witam..:)Bardzo ciekawe tematy, problemy poruszane w rozmowie dotyczą różnych środowisk społecznych, problemy te powinny zainteresować władze lokalne.Tego oczekuje społeczeństwo gminy Wschowa.
Nie wiem czego oczekuje społeczeństwo gminy Wschowa ale widzę, że szybko Antek rozpierdziela kredyt zaufania. Przykre to wszystko
Szybko burmistrzowi Antkowiakowi topnieją szeregi. Rozumiem, że Baśczyn jako przewodniczący klubu za Owoc – Kochańską to jego sposób na ucieczkę do przodu.
To jest autorski program wschowa.news ?
Program ten nie jest autorskim projektem wschowa.news. Co nie zmienia faktu, że bardzo nam się taka aktywność podoba i wspieramy ją.
Słyszałem, że zw.pl również dostał do publikacji te i poprzednie rozmowy o Wschowie ale nie opublikowali. Prawda to ? .
Zapytaj bezpośrednio na portalu zw.pl. Jestem jednak pewien, że pan Mariusz nie dostał tego materiału. Gdyby dostał, to by opublikował. Dla mnie to oczywiste
@znafca Prawie popuściłem ze śmiechu. Ładny trolling