Starostwo Powiatowe we Wschowie udostępniło naszej redakcji w ramach dostępu do informacji publicznej wnioski Spółki Komunalnej (SK) o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów, które miały zostać wykorzystane do rekultywacji wysypiska śmieci w Tylewicach. Poniżej zamieszczamy również postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Zielonej Górze (WIOŚ), które zawiera negatywną opinię na temat wykorzystania niektórych odpadów do wspomnianej rekultywacji.
Po lekturze tych dokumentów (a jest ich dokładnie cztery – trzy wnioski SK i jedna opinia WIOŚ) sprawa procesu rekultywacji nie wydaje się tak oczywista.
- Pierwszy wniosek SK datowany jest na 17 czerwca 2021 roku. Zawiera wszystkie niezbędne dokumenty oraz tabelę odpadów, które miały być wykorzystane do rekultywacji wysypiska śmieci w Tylewicach.
- 13 października 2021 roku Starostwo Powiatowe zwraca się do WIOŚ o wydanie opinii na ten temat. 25 listopada, jak czytamy w postanowieniu WIOŚ, rozpoczyna się kontrola w siedzibie Spółki Komunalnej i na terenie składowiska odpadów. Po przeprowadzeniu stosownych czynności, WIOŚ 17 stycznia 2022 roku wydaje negatywną opinię.
- W międzyczasie – 3 grudnia 2021 i 29 grudnia 2021 roku (a więc po tym, jak WIOŚ przeprowadził kontrolę na terenie składowiska odpadów w Tylewicach) Spółka Komunalna przesyła do Starostwa Powiatowego uzupełnienie wniosku, złożonego 17 czerwca 2021 roku, w którym wycofuje się z części odpadów, które pierwotnie miały być wykorzystane podczas rekultywacji. Zdaniem SK wycofane odpady mogły potencjalnie wytwarzać silny, nieprzyjemny zapach. Zatem ze względu na wynikające z tego, możliwe konflikty społeczne, SK rezygnuje z wykorzystania niektórych odpadów. W tym samym piśmie SK zmniejsza również ilość ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych, informując, że zmiana ta wynika z tego, że będą one pochodziły tylko i wyłącznie z jednostek, administrowanych przez Spółkę Komunalną. Z tego należy rozumieć, że pierwotnie osady ściekowe miały pochodzić z innych miejsc.
Kolejne pismo z 29 grudnia również ma charakter uzupełniający i dotyczy obliczeń, wskazujących na poszczególne warstwy odpadów, które będą stanowić o rekultywacji.
Nie mamy informacji ani wiedzy, czy te uzupełniające pisma, sporządzone przez SK były przekazywane do WIOŚ. Niemniej 17 stycznia WIOŚ w Zielonej Górze wydał negatywną opinię nt. niektórych odpadów, planowanych do wykorzystania w procesie rekultywacji. Pismo zamieszczamy poniżej.
Wniosek o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów Uzupełnienie do wniosku Uzupełnienie do wniosku 30.12.2021 opinia WIOŚ