Spółka Komunalna Wschowa planuje rekultywację składowiska w Tylewicach. Prace na terenie nieczynnego składowiska rozpoczną się najprawdopodobniej na przełomie roku 2021/2022. Zarząd SK Wschowa zapowiada przeprowadzenie działań informacyjno-konsultacyjnych adresowanych do mieszkańców gminy.
Przeprowadzenia rekultywacji zamkniętego ponad 10 lat temu składowiska w Tylewicach, oczekuje Starostwo Powiatowe. Jest to zadanie, które musi zostać przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W związku z tym, Spółka Komunalna rozpoczęła przygotowania do jego realizacji. W drodze postępowania przetargowego wyłoniona została firma wykonawcza, która rozpoczęła prace analityczne i projektowe – jest to etap przygotowawczy, poprzedzający właściwy proces rekultywacji. SK Wschowa zakłada, że pierwsze prace budowlane na terenie składowiska odpadów w Tylewicach powinny się rozpocząć na przełomie roku 2021/ 2022.
Celem nadrzędnym procesu rekultywacji jest przywróceniu wartości przyrodniczych terenu oraz zapewnienie bezpieczeństwa dla otoczenia i środowiska. Chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie obszaru zamkniętego składowiska przed szkodliwym oddziaływaniem na wody powierzchniowe i podziemne oraz powietrze atmosferyczne. Zaniechanie tej inwestycji nie tylko wiąże się z potencjalnymi karami dla gminy, ale stanowi potencjalne ryzyko dla mieszkańców i środowiska naturalnego. Zgodnie z prawem, po zakończonej rekultywacji, teren zamkniętego składowiska będzie objęty monitoringiem przez okres 30 lat.
W związku z planem rekultywacji spółka zaplanowała szereg działań informacyjno-konsultacyjnych adresowanych do mieszkańców. Wszystkie informacje dotyczące planowanych prac na składowisku będą zapowiadane z wyprzedzeniem na stronie internetowej spółki, na stronach gminnych i w mediach społecznościowych oraz prasie lokalnej. Zaplanowano organizację cyklu spotkań informacyjnych poświęconych procesowi rekultywacji. Dotyczy to szczególnie mieszkańców sołectw sąsiadujących ze składowiskiem oraz radnych. W dalszej kolejności będą uruchomione punkty informacyjno-konsultacyjne działające na terenie gminy. W każdym punkcie dyżurować będą konsultanci Spółki Komunalnej oraz ekspert ds. gospodarki odpadami. Wszyscy zainteresowani rekultywacją będą mieli okazję do zadania pytań, otrzymania materiałów informacyjnych. Dodatkowo, z myślą o mieszkańcach udostępniony zostanie dedykowany adres mailowy, na który będzie można będzie przesyłać pytania skierowane do specjalistów odpowiedzialnych za ten projekt.