Po czerwcowej rekrutacji, ruszyliśmy z warsztatowymi spotkaniami w ramach gostyńskiego projektu historycznego „Poznaj zapomnianych”.
Przez całe wakacje, w ramach projektu działają dwie pracownie: komiksu historycznego i historyczno-fabularna.
Spotkania pracowni komiksu historycznego „Narysuj Długoraja” skupiają rysowników i scenarzystów, którzy wspólnie pracują nad stworzeniem pierwszego gostyńskiego komiksu historycznego o dziejach i życiu Wojciecha Długoraja (tytułowego „zapomnianego”, gostyńskiego lutnisty i szpiega). Uczestnicy stworzyli scenariusz komiksowy i wzięli udział w warsztatach, konsultacjach i wykładach z komiksu historycznego z Arturem Hejną, Anną Teodorczyk-Twardowską, Witoldem Tkaczykiem i Przemysławem Pawlakiem.
Historyczne gry narracyjno-fabularne, osadzone w czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej, są motywem przewodnim pracowni historyczno-fabularnej. Dotychczas odbyło się już kilka takich spotkań. W trakcie spotkań gracze wcielają się w postacie szlachciców, poznają czasy Rzeczypospolitej Obojga Narodów i spotykają na swojej drodze postaci historyczne np. król Stefan Batory, Jan Zamojski, Samuel Zborowski, a także postaci związane z ziemią gostyńską – Sebastiana Grabowieckiego, Wojciecha Długoraja i Kaspra Miaskowskiego.
Pracownie mają za zadanie popularyzować lokalne postaci historyczne, upowszechniać w przystępny sposób wiedzę o społeczeństwie, tradycjach i polityce I RP. Dodatkowo pracownia ma na celu promować wartości patriotyczne. W nowoczesny sposób edukujemy i uczymy historii Polski. Projekt działa od czerwca do listopada 2019 r. Wartość projektu wynosi 22 000 zł, z czego dotacja to 19 000 zł (tj. 86,36% całej kwoty).
Realizatorem projektu jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
Tomasz Teodorczyk
Koordynator projektu
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu