Książka ,,Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” jest tematem nowego odcinka programu Nowe Książki w Starym Mieście. Prowadzący, czyli Małgorzata Wojnarowska i Rafał Klan rozmawiają o powieść Radka Raka, która w 2020 roku nominowana była do nagrody Nike, do Nagrody Literackiej Gdynia, do Nagrody im. Janusza A. Zajdla i Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.
Poza Gdynią, wszędzie zdobywała najwyższe laury, udowadniając, że fantastyka w Polsce ma się świetnie. Poniżej fragment rozmowy prowadzących o jednym z wątków, który jest tematem książki.
Małgorzata Wojnarowska: Zastanawiałam się ostatnio, czy możemy pańszczyznę w Polsce postawić obok niewolnictwa, niewolnictwa, jakie znamy z książek historycznych, seriali, filmów. Myślę, że pańszczyzna to jest niewolnictwo, ale widzę tam znaczące różnice. Problem jednak widzę taki, że mamy wpojony kod kulturowy, który każe nam tutaj w Polsce, ważyć słowa w tym zakresie.
Rafał Klan: Radek Rak, autor książki, wypowiadając się na ten temat jest zdania, że według definicji ONZ – pańszczyzna w Polsce była niewolnictwem. Według definicji, jaką znajdziemy w Wikipedii – nie spełnia już tych założeń.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.