Są zawody, w których do zdobycia pracy konieczne są nie tylko umiejętności i wiedza, ale także odpowiedni sposób pokazania swoich prac. Portfolio jest niezbędne fotografom, grafikom, malarzom czy copywriterom. Każda z tych grup zawodowych potrzebuje nieco innej formy. Dlatego dziś skupimy się wyłącznie na tym, co powinien pokazać swojemu pracodawcy fotograf.
Portfolio – czyli?…
Portfolio to zbiór przykładowych prac, które wykonał fotograf. Mogą to być zdjęcia, które powstały na zlecenie klientów, na wystawy lub z prywatnych kolekcji. Ważne jest to, aby były dobrej jakości, zarówno jeśli chodzi o wykonanie jak i wydruk. Warto także dostosować portfolio do specyfiki pracy, o którą staramy się. Jeśli potrzebny jest fotograf przyrodniczy warto w portfolio umieścić zdjęcia przyrody, jeśli potrzebne są zdjęcia produktowe, to właśnie takie powinny się znaleźć w teczce.
Co powinno zawierać portfolio poza fotografiami
Portfolio to swego rodzaju wizytówka fotografa, dlatego poza zdjęciami powinny tam znaleźć się również dane kontaktowe i krótka informacja o autorze. Nawet najpiękniejsze portfolio bez danych adresowych nie spełni swojej funkcji, ponieważ pracodawca nie będzie wiedział jak skontaktować się z autorem. W portfolio warto też umieścić notkę biograficzną zawierającą najważniejsze informacje, które mogą zainteresować potencjalnego pracodawcę.
Forma portfolio
Jeszcze do niedawna portfolio było teczką, w której znajdowały się zdjęcia. Dziś można spotkać się z tradycyjną formą lub nieco nowocześniejszym portfolio cyfrowym. W przypadku formy wirtualnej najczęściej tworzona jest strona internetowa, która składa się z krótkiej notki biograficznej, strony z danymi kontaktowymi oraz zdjęć w formie cyfrowej. Niekiedy dodatkowo tworzony jest blog, w którym autor opisuje swoje prace lub udziela porad związanych z fotografowaniem.
W przypadku tradycyjnego portfolio bardzo ważne jest nie tylko to, jakie zdjęcia znajdą się wewnątrz teczki, ale również jak będą wydrukowane. Jeśli portfolio ma być uznane za w pełni profesjonalne nie wystarczy wydruk z domowej drukarki. Konieczny jest druk artystyczny, którego mogą podjąć się wyłącznie wyspecjalizowane drukarnie. Wysokiej jakości fotografie, elegancka biografia i dane kontaktowe to pierwszy krok do kariery fotografa.
Portfolio to jedno z podstawowych narzędzi pracy każdego fotografa. Dobrze dobrane zdjęcia mogą zachęcić potencjalnego pracodawcę do zaoferowania współpracy. Może też być zupełnie odwrotnie, zdjęcia nietematyczne, wydrukowane byle jak, zniechęcą każdego do nawiązania współpracy. Warto o tym pamiętać tworząc swoje portfolio.