Pielęgniarstwo to zawód, który wymaga nie tylko predyspozycji, ale również wiedzy. Studia na tym kierunku należą do wymagających, dlatego warto dobrze wykorzystać każdą chwilę np. czytając dodatkowe publikacje. W jakie warto się zaopatrzyć? Doradzamy!
Książki dla przyszłych pielęgniarek
Podręczników medycznych dla pielęgniarek nie brakuje, jednak każdy student przyzna, że większość publikacji stanowią te przeznaczone dla osób o konkretnej już specjalizacji. Na początku trudno więc wybrać materiał, który będzie uzupełnieniem wiedzy zdobywanej podczas pierwszych semestrów. Specjalnie dla osób w takiej sytuacji przygotowaliśmy więc zestawienie, w którym znajdują się książki o pielęgniarstwie dla osób jeszcze studiujących. Są to pozycje, z którymi każda przyszła pielęgniarka / pielęgniarz powinni się zapoznać!
Wprowadzenie do diagnozy pielęgniarskiej, J. Górajek-Jóźwik
Proces diagnozowania to jedno z większych wyzwań pielęgniarskich, dlatego ta publikacja jest niezwykle potrzebna. Skupiono się w niej na aspekcie komunikacji w pielęgniarstwie (tradycyjnej i elektronicznej). Szczegółowo omówiono problem różnic w klasyfikacjach diagnoz i ukazano podstawy najbardziej znanych taksonomii. Dla studenta to duża dawka wiedzy, która ułatwi późniejszą naukę.
Pielęgniarstwo – podręcznik dla studiów medycznych, K. Zahradniczek
To kompleksowy podręcznik zgodny z treściami kształcenia dla studiów pielęgniarskich wszystkich typów. Składa się z 12 rozdziałów i zawiera także ćwiczenia. Wiedza w nim przekazana jest w pigułce – krótko i konkretnie. Podręcznik ten powinien znaleźć się w biblioteczce każdego studenta pielęgniarstwa.
Obliczanie dawek leków, M. Czekirda
Dawkowanie leków wymaga dokładnych obliczeń, a pomyłka może być niebezpieczna w skutkach. Właśnie dlatego książka Marty Czekirdy jest niezbędna. To kompendium wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu dawkowania. Umożliwia samodzielne studiowanie, zawiera liczne przykłady i ilustracje. Dodatkowym atutem jest aktualność publikacji – jest stosunkowo nowa na rynku i zawiera przykłady również z użyciem nowoczesnego sprzętu.
Podstawy pielęgniarstwa, A. Majda i inni
Publikacja ta składa się z dwóch tomów. Pierwszy skupia się na pojęciach i charakterystyce pracy pielęgniarskiej. Stanowi wstęp do pracy w tym zawodzie i planowania opieki pielęgniarskiej. Drugi omawia praktykę i dostarcza wiarygodnych narzędzi oceny stanu pacjenta. Zawiera liczne przykłady i akapity sprawdzające wiedzę czytelnika.
Umiejętności pielęgniarskie – katalog check-list, A. Majda i inni
Ta publikacja składa się z katalogu list kontrolnych (check-list), które ułatwiają ocenę prawidłowości wykonywania poszczególnych producentów. Dla studenta jest to szansa na usystematyzowanie wiedzy teoretycznej w przełożeniu na praktykę. Książka jest uzupełnieniem podręcznika „Podstawy pielęgniarstwa” tom 2, ale można ją wykorzystywać również osobno.