Nowoczesny dom CLT z drewna klejonego krzyżowo, to dzisiaj synonim nowoczesnego obiektu. Współczesna technologia Cross Laminated Timber zaoferowała jedne z większych współcześnie wartości: ekologię, energooszczędność i wygodę. Jednocześnie całoroczny dom z drewna może powstać nawet od kilku do kilkunastu dni na placu budowy. Sprawdzeni na polskim rynku producenci domów CLT potrafią dokładnie zaplanować budżet. Omówią wszystkie niezbędne szczegóły z Klientem i w efekcie wręczą klucze do domu w niedługim czasie, dzięki obecnym rozwiązaniom konstrukcyjnym. Owszem, drewno należy do tradycyjnych materiałów, ale dzięki osiągnięciom nauki, jest dzisiaj jednym z ciekawszych alternatyw dla tradycyjnego budownictwa.
Nowoczesnym dom CLT – ekologiczny projekt
Nowoczesne domy CLT powstają w krajach Europy Zachodniej od co najmniej trzech dekad. W Polsce jest to wciąż nowość. Między innymi dlatego, że przez ostatnie kilkadziesiąt lat drewniane domy były kojarzone bardziej z letniskowymi, doraźnymi rozwiązaniami. Pojawienie się na rynku prefabrykowanych płyt CLT raz na zawsze rozwiązało tego rodzaju skojarzenia. I chociaż w kraju nad Wisłą wciąż jest to pewnego rodzaju ekstrawagancja, to należy uznać, że przyszłość należy właśnie do tego typu rozwiązań. Tym bardziej ma to znaczenie w czasach, kiedy popyt na wszelkiego rodzaju ekologiczne projekty ma coraz większą rzeszę fanów. Nie jest to kwestia mody, a bardziej zmian klimatycznych, które wymuszają coraz bardziej zrównoważoną gospodarkę, nastawioną na minimalizowanie emisji CO2 do atmosfery. W technologii CLT wszystko jest temu podporządkowane. Nawet klej, który jest używany do klejenie poszczególnych warstw płyt CLT, ekologiczne i wolne od formaldehydów.
Nowoczesny dom CLT – gwarancja jakości
Warto również zwrócić uwagę, że nowoczesny dom CLT nie powstaje w próżni. Pozyskane drewno, by powstały z niego prefabrykowane płyty, musi spełniać odpowiednie warunki. Potrzebne są odpowiednie certyfikaty PFEC lub FSC, które gwarantują jakość materiału. Drewno jest więc pozyskiwane z terenów, gdzie prowadzona jest zrównoważona gospodarka leśna. Widzimy więc, że ekologiczna idea nie jest jedynie na papierze. Przeciwnie – dopuszczenie w systemie prawnym tego typu rozwiązań, wiąże się z odpowiedzialnością za podjęte decyzje. Okazuje się, że domy w technologii CLT tak, jak w wielu krajach europejskich, również w Polsce nie budzą zastrzeżeń. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z tego ultranowoczesnego rozwiązania. Wielkoformatowe płyty CLT, to niewątpliwie przyszłość nowoczesnego i zrównoważonego budownictwa.