Naczelny wschowa.news, Krzysztof Owoc, zabiegał w ostatnich dniach o dostęp do informacji na temat budowy ścieżki rowerowej na trasie Sława-Łysiny. Dokumenty, jakie w ten sposób zostały mu przekazane (z gminy Sława i starostwa powiatowego plus odpowiedź wiceburmistrza Wschowy na interpelację radnego T. Sobczuka) zamieszczamy pod artykułem. Przypomnijmy, że wschowski powiat zdobył pieniądze na budowę ścieżki rowerowej ze Sławy do Łysin z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Od początku tego roku (2022) powiat starał się zebrać odpowiednią dokumentację, żeby móc ogłosić przetarg. W związku z tym, że ścieżka ta będzie biegła przez dwie gminy – sławską i wschowską, odpowiednie decyzje, należało uzyskać z obu jednostek. Plan był taki, aby kompletna dokumentacja została zebrana do 19 kwietnia 2022 roku. Dalej miał być ogłoszony przetarg na jej budowę. Jak wynika z pisma od starostwa powiatowego we Wschowie (z dnia 13 lipca), cytuję: ,,Działania Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa budzą nasz niepokój i niezadowolenie. Jego indolencja (niezaradność lub bierność – przyp. red.) w sprawie budowy ścieżki rowerowej spowodowała konieczność wydłużenia Wykonawcy terminu opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej do dnia 13.09.2022 roku.”. Gmina ma w tej sprawie zupełnie co innego do powiedzenia, cytuję za odpowiedzią wiceburmistrza M. Kraśnego na interpelację radnego T. Sobczuka z 28 czerwca: ,,Procedura przygotowania i wydania decyzji przez Burmistrza odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami, bez zbędnej zwłoki i zostanie zakończona wydaniem decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego po potwierdzeniu przez Pełnomocnika Powiatu odbioru zawiadomienia o zakończeniu postępowania dowodowego, co do tej pory nie nastąpiło”. Skąd te rozbieżności? Zapraszamy do lektury.
W listopadzie 2021 roku powiat wschowski zlecił projektantowi opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla ścieżki rowerowej ze Sławy do Łysin. W pismach, które znajdziecie Państwo poniżej ta osoba będzie nazwana Pełnomocnikiem Powiatu. To nie ma większego znaczenia dla całej tej historii, niemniej warto znać te szczegóły, żeby w trakcie lektury się nie pogubić. Zatem to pełnomocnik miał za zadanie do 19 kwietnia 2022 roku zebrać wszystkie potrzebne dokumenty. W styczniu 2022 roku pełnomocnik powiatu złożył pismo do gminy Wschowa o wydanie potrzebnej decyzji. Gmina – mówiąc najkrócej – uznała, że wniosek pełnomocnika musi zostać uzupełniony o specjalny dokument. Zdaniem gminy brakowało we wniosku tzw. decyzji środowiskowej. Żeby nie wchodzić w szczegóły – taką decyzję wydaje się, aby sprawdzić, jaki wpływ na środowisko będzie miała planowana inwestycja.
Pełnomocnik nie posiadał takiej decyzji środowiskowej, ponieważ powiat był zdania, że ta decyzja w tej konkretnej inwestycji jest niepotrzebna. Zdaniem wschowskiego powiatu budowa ścieżki rowerowej nie wymagała takich dokumentów, ponieważ:
a) poza rowerami, nie będzie na ścieżce rowerowej żadnego innego ruchu
b) sama ścieżka nie będzie biegła wzdłuż pasa drogowego
Odpowiedź gminy Wschowa była jednoznaczna. Zatem pełnomocnik złożył wniosek do gminy Sława o przygotowanie decyzji środowiskowej. Gmina Sława wszczęła postępowania administracyjne w tej sprawie i otrzymała w jej wyniku trzy odpowiedzi od trzech różnych podmiotów:
a) od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp., w którym wyrażono stanowisko, że nie trzeba w tej sprawie decyzji środowiskowej
b) od Dyrektora Zarządu Zlewni w Zielonej Górze Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, który wyraził stanowisko, że zachodzi konieczność przygotowania decyzji środowiskowej
c) od Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Nowel Soli, który wyraził stanowisko, że nie ma potrzeby przygotowania decyzji środowiskowej.
Wobec tych trzech stanowisk Gmina Sława umorzyła postępowanie. Innymi słowy uznała, że nie ma konieczności przygotowania decyzji środowiskowej dla tej konkretnej inwestycji (uzasadnienie, które wschowa.news uzyskała od Gminy Sława jest dostępne pod artykułem; mówiąc najkrócej jest ono identyczne niż pierwotne założenia powiatu, który był zdania, że nie ma podstaw, by zabiegać o decyzję środowiskową).
Decyzja burmistrza Sławy pochodzi z 11 kwietnia. Trzeba też wiedzieć, że po tym terminie należało odczekać 14 dni na wypadek, gdyby któraś ze stron postanowiła odwołać się od decyzji burmistrza Sławy. Zatem pierwotny termin przygotowania całej dokumentacji, czyli 19 kwietnia nie był już możliwy do osiągnięcia.
W połowie maja pełnomocnik powiatu złożył jeszcze raz wniosek do wschowskiego urzędu, uzupełniony o decyzję burmistrza Sławy o umorzeniu postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej. Tym samym w gminie Wschowa została uruchomiona ścieżka administracyjna, celem wydania odpowiedniej decyzji, o którą zabiegał od stycznia tego roku pełnomocnik powiatu. Jak czytamy w odpowiedzi wiceburmistrza M. Kraśnego – 28 czerwca gmina zawiadomiła wszystkie strony postępowania, że został zgromadzony cały materiał i zgodnie z odpowiednimi przepisami, strony mają siedem dni, by ewentualnie wypowiedzieć się w tej sprawie. Wynikałoby z tego, że około 5 lipca sprawa została zakończona. Niemniej w piśmie z powiatu wschowskiego przeczytamy, że do 13 lipca decyzja gminy Wschowa w tej sprawie nie została jeszcze wydana. Natomiast w odpowiedzi na interpelację radnego Sobczuka, wiceburmistrz zwraca uwagę na brak potwierdzenia odbioru przez pełnomocnika powiatu zawiadomienia o zakończeniu postępowania. Niestety nie udało nam się dowiedzieć, czy to jest powód, dla którego gmina zwleka zdaniem powiatu z wydaniem decyzji.
Wnioski
Jeżeli spojrzymy na wszystkie daty, to z pełną odpowiedzialnością można uznać, że pierwotna data uzyskania wszystkich potrzebnych dokumentów przez powiat wschowski była jak najbardziej możliwa. Założenia powiatu, że decyzja środowiskowa nie jest w tej inwestycji potrzebna, okazały się słuszne. Pytanie jakie warto sobie postawić brzmi: dlaczego gmina Wschowa uznała, że potrzebna jest decyzja środowiskowa. Moim zdaniem jest kilka na to hipotez:
a) gmina stała na stanowisku, podobnie, jak Dyrektor Zarządu Zlewni w Zielonej Górze Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, że potrzebna jest decyzja środowiskowa
b) gmina nie miała jasności w tej sprawie, stąd jej stanowisko, że potrzebna jest decyzja środowiskowa
c) gmina nie wykazała się odpowiednimi kompetencjami, stąd jej stanowisko, że potrzebna jest decyzja środowiskowa
d) gmina nie miała jasności i odpowiednich kompetencji, dlatego wolała się zabezpieczyć, wymagając decyzji środowiskowej
e) gmina z powiatem się nie lubią, dlatego gmina wykorzystuje różne możliwości, żeby dać do zrozumienia o swojej niechęci
Jak brzmi właściwa odpowiedź? Zostawiamy to już naszym Czytelnikom. Zdaniem powiatu wydłużenie całego tego procesu stawia inwestycję w trudnej sytuacji, przede wszystkim dlatego, że sytuacja gospodarcza w kraju jest niepewna i trudno przewidzieć, jakie będą konsekwencje kilkumiesięcznego opóźnienia względem pierwotnych planów.
Rafał Klan
Foto: Roman Pohorecki z Pexels
Gmina Sława - decyzja umorzenia Odpowiedź wiceburmistrza Wschowy na interpelację radnego Powiat Wschowski
No cóż”: mamy niekompetentnych urzędników w umig, a konkretnie w dziale podległym wice. Te panie zrobią wszystko byleby na twarzy zastępcy jak i burmistrz nie pojawił się grymas niezadowolenia. A na tym zacietrzewieniu traci społeczeństwo.
Pełna niekompetencja. Wszyscy projektanci wiedza, że Pani Dyrektor lubi pokazać kto tu rządzi. Nawet jeśli nie ma racji.