Instalacje fotowoltaiczne są coraz częstszym widokiem na polskich dachach i działkach. Wydaje się, że w tej chwili na rozwój fotowoltaiki w Polsce największy wpływ mają różnego rodzaju projekty wprowadzane przez rząd. Jednym z takich projektów jest program “Mój Prąd”, dzięki któremu właściciele lub współwłaściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych mogą otrzymać do 5000 złotych dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej. W poniższym artykule zamieszczamy szereg informacji na temat paneli słonecznych – jakie mamy możliwości związane z ich montażem? Zapraszamy do lektury!
On-grid czy off-grid?
Na samym początku musimy zastanowić się, jaki rodzaj instalacji chcemy posiadać. Możemy wymienić tutaj dwa typy instalacji: on-grid i off-grid.
Fotowoltaika on-grid
Instalacja fotowoltaiczna on-grid jest przyłączona do sieci energetycznej, natomiast instalacja off-grid jest od niej niezależna, a wygenerowana energia elektryczna składowana jest w specjalnych akumulatorach. Instalacja on-grid jest znacznie częściej wybieranym rodzajem instalacji, ponieważ w razie niedoboru prądu, możemy pobierać go z sieci. Dodatkowo odchodzi nam koszt stosunkowo drogich akumulatorów, które co jakiś czas trzeba wymieniać.
Instalacja off-grid
Główną zaletą instalacji off-grid jest wspomniana już niezależność – naszą instalację możemy umieścić w miejscu, które jest znacznie oddalone od sieci energetycznej – np. na działce nad jeziorem itp. Chcąc osiągnąć najlepsze efekty, dobrze jest skontaktować się ze specjalistami w dziedzinie fotowoltaiki. W ten sposób ograniczymy możliwość popełnienia błędów przy projektowaniu i montażu instalacji. Montaż paneli fotowoltaicznych SunErgo to wybór godny polecenia!
Jakie panele wybrać?
Jeżeli wiemy już, jaką instalację chcemy posiadać, musimy zastanowić się jakie panele fotowoltaiczne wybrać. Jeżeli kierujemy się wydajnością, a koszt paneli jest drugorzędny, najlepiej wybrać panele fotowoltaiczne monokrystaliczne.
Panele monokrystaliczne
Są to panele pierwszej generacji (tzw. grubowarstwowe), które składają się z ogniw wytworzonych z jednego kryształu krzemu. Dzięki temu charakteryzują się największą wydajnością (do 22%) oraz żywotnością. Niestety jest to najdroższy wybór, ponieważ produkcja takich paneli jest bardziej pracochłonna.
Panele polikrystaliczne
Tańszym, ale równocześnie nieco mniej wydajnym rozwiązaniem, są panele złożone z ogniw polikrystalicznych. Oznacza to, że ogniwa zbudowane są z wielu kryształów, przez co ich struktura wewnętrzna jest mniej uporządkowana. Wynikiem tego jest mniejsza wydajność paneli (15-18%). Charakterystyczną cechą takich paneli jest ich niebieski kolor oraz widoczna struktura kryształów, która przypomina szron.
Panele drugiej generacji
Są to tzw. panele cienkowarstwowe. Ich budowa różni się od paneli pierwszej generacji przede wszystkim tym, że ich półprzewodnikiem nie jest już krzem. Ogniwa paneli cienkowarstwowych składają się z takich materiałów jak tellurek kadmu, mieszanki miedzi, indu, galu i selenu, czy też krzemu amorficznego. Panele drugiej generacji są znacznie tańsze, ponieważ warstwa wyżej wymienionych materiałów jest bardzo cienka – nakłada się je poprzez napylanie, naparowywanie lub epitaksję. W ten sposób ogranicza się zużycie potrzebnych surowców. Należy jednak zauważyć, że najchętniej wybieranymi paneli fotowoltaicznymi są nadal panele grubowarstwowe.
Panele na dachu czy na gruncie?
Jeżeli wybraliśmy już odpowiedni rodzaj paneli fotowoltaicznych, musimy dokonać wyboru miejsca na ich położenie. Najchętniej wybieranym miejscem na instalację fotowoltaiczną jest dach – w ten sposób nie musimy tracić dodatkowego miejsca na działce.
Fotowoltaika na dachu
Panele fotowoltaiczne na dachu nie są również tak widoczne. Wybierając dach, jako miejsce położenia paneli słonecznych, musimy zabrać jednak pod uwagę jego budowę. Największą efektywność paneli osiągniemy wtedy, gdy położemy je na południowej stronie dachu pod kątem około 40 stopni. Pamiętajmy jednak, że podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej musimy zabrać pod uwagę położenie okien, kominów, wywietrzników i innych elementów wystających, które mogą rzucać cień na ogniwa.
Panele fotowoltaiczne na gruncie
Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że możemy umieścić panele fotowoltaiczne w dowolnym położeniu – osiągniemy to za pomocą odpowiedniej konstrukcji wsporczej. Duża wadą takiego rozwiązania jest jednak znacznie większa możliwość późniejszego zacienienia paneli – np. ze względu na rosnące drzewa itp. Dodatkowo musimy posiadać odpowiednio duża działkę, na której zmieszczą się wszystkie panele. Aby odpowiednio zaprojektować instalację fotowoltaiczną, najlepiej skorzystać z usług profesjonalistów, którzy wybiorą optymalne miejsce i ułożenie paneli. W ten sposób osiągniemy maksymalną wydajność naszej instalacji fotowoltaicznej i zwiększymy opłacalność inwestycji!