Jeśli prowadzisz własny biznes, a Twoimi głównymi klientami są inne przedsiębiorstwa, na pewno wiesz, jak trudny bywa proces sprzedażowy. Przede wszystkim taka relacja wymaga wiele wysiłku, aby zachęcić drugą stronę do zakupu. Osób decyzyjnych jest więcej niż w przypadku pojedynczego klienta, dlatego często trzeba wymyślać coraz to nowe strategie. I wtedy do akcji wkracza B2B! Jeśli zastanawiasz się, o czym mowa i jak może Ci to pomóc, zapraszamy do lektury!
Sprzedaż B2B
Relacja między sprzedającym a kupującym to skomplikowany proces, polegający na zdobyciu i utrzymaniu zaufania oraz przejrzystej komunikacji. Dlatego sprzedaż w biznesie jest tak cenna dla każdej firmy. Pojedynczy klient, nawet kupując regularnie, nie wygeneruje takich zysków, jak klient biznesowy, który produkty czy usługi kupuje na dużą skalę. Bardzo wiele czynników składa się na proces sprzedażowy w strategii B2B, jak na przykład sytuacja na rynku, stan finansowy firmy, konkurencja czy cena. Każde, nawet najmniejsze wahanie jednego z tych czynników, może zmienić decyzję sprzedażową. Dlatego cenę za produkty i usługi należy dopasowywać do wyników monitoringu rynku. Nie każdy właściciel firmy zdaje sobie sprawę, jak ważny na tle sprzedażowym jest jej wizerunek. Właściwie prowadzone działania PR będą wspomagały budowanie dobrej komunikacji z partnerami biznesowymi, a to jeden z podstawowych czynników, wpływających na decyzję o kupnie produktu bądź usługi. Ta relacja wymaga szeregu kontaktów, które powinny być jak najbardziej wyważone, klient nie może zapomnieć o ofercie, ale nie powinien być także zmęczony od natłoku informacji. Każdy, kto na siłę próbuje coś „wcisnąć”, nie jest dobrze postrzegany przez potencjalnego klienta.
Współpraca partnerska w biznesie
Świetnym sposobem na zainteresowanie klienta biznesowego jest newsletter. To rodzaj informacji o produkcie czy usłudze, o nowościach lub innowacjach, jakie wprowadza sprzedawca. To może być pierwsza styczność klienta z ofertą. Coraz bardziej popularną formą kontaktu w marketingu B2B jest cold mailing. To metoda nawiązywania relacji z klientem, która nie zakłóca jego czasu, ale jest świetnym sposobem na zainteresowanie go ofertą. Wysyłanie wiadomości e-mail stało się już dawno bardzo wygodną odmianą łączności między sprzedawcą a klientem. Dopiero po zainteresowaniu potencjalnego kupującego tematem, można nawiązać kontakt telefoniczny i postarać się umocnić tę relację dobrymi propozycjami. Wtedy cały proces sprzedażowy powinien pójść pomyślnie. Klient doceni brak nachalności, kompetencje oraz starania. Jeśli wolisz powierzyć to zadanie specjalistom, pomoże Ci w tym agencja PR Commplace, która na działaniach B2B zna się, jak mało kto.