W ubiegłym roku gmina konsultowała program współpracy z organizacjami pozarządowymi przez 7 dni. Od 15 do 22 listopada. W tym roku trwało to 6 dni – od 10 do 16 listopada.
Podaję te liczby nieprzypadkowo, ponieważ między rokiem 2019, a 2020 zaistniała w tej sprawie pewna zasadnicza różnica. W 2019 roku gmina nie miała jeszcze stanowiska ds. organizacji pozarządowych, a od marca 2020 roku takie stanowisko posiada. Warto wiedzieć, że w konkursie na to miejsce startowało 5 osób, z czego 4 osoby przeszły do drugiego etapu, czyli do rozmowy rekrutacyjnej. Zatem była jakaś rywalizacja. Nie wybrano jednej osoby, bo jedna osoba się zgłosiła, ale komisja postawiła na kogoś, kto musiał wyróżniać się na tle pozostałych kandydatów.
Dlatego wracając do konsultacji, trudno powiedzieć, co właściwie decyduje o tym, że konsultacje jednego roku trwają 7 dni, a drugiego roku – jeden dzień mniej. Czy to jest przypadek, wynik jakiejś strategii, czy efekt nowego stanowiska w Urzędzie ds. organizacji pozarządowych? A może coś jeszcze innego? Np. rzut monetą albo Tarot?
Istnieje powszechne przekonanie, że za rządów obecnego burmistrza, organizacje są traktowane gorzej niż w latach poprzednich. Wskazywałoby na to zmniejszenie w 2019 roku budżetu na ten cel z 480 tysięcy do 250 tysięcy, co nie zdarzyło się chyba w historii wschowskiego samorządu. W tym roku gmina postanowiła podtrzymać tę tendencję i drugi raz z rzędu utrzymać najmniejszy budżet na organizacje pozarządowe od 2011 roku. A przypomnę tylko, ze w 2011, czyli 9 lat temu, za rządów burmistrza Krzysztofa Grabki środki przeznaczone na stowarzyszenia i kluby sportowe wynosiły 378 tysięcy.
Program, który został już skonsultowany z organizacjami, a w najbliższy poniedziałek będzie głosowany na sesji Rady Miejskiej, różni się od tego z 2019 roku.
Kwota 250 tysięcy nie została podzielona na poszczególne działy – sport, kulturę, zdrowie i naukę. Do tej pory było wiadomo, że najwięcej pieniędzy idzie na sport. Zawsze to była ponad połowa środków. Tym razem z tego zrezygnowano. Z programu nie wynika – ile środków zostało przeznaczonych na konkretny dział.
Program, który skierowano do konsultacji z organizacjami, pierwotnie nie zawierał zapisu o możliwości poprawiania błędów formalnych. Po konsultacjach, które trwały od 10 do 16 listopada taki zapis pojawił się w 8 rozdziale programu. Wskazano tutaj dokładnie jakie błędy formalne będzie można poprawić i w jakim terminie. Tutaj trzeba koniecznie dodać, że chociaż w tym zakresie program różni się od tego z 2019 roku, to jednak nie różni się niczym od praktyki samorządu z lat poprzednich.
Kolejną zmianą w programie, która pojawiła się po konsultacjach jest wprowadzenie zapisu w 8 rozdziale, który mówi, że po ocenie formalnej wniosków, zostanie opublikowany wykaz wszystkich ofert, które wpłynęły na konkurs. W tej publikacji będzie również informacja o ofertach, wymagających uzupełnienia ze względu na błędy formalne. Po trzech dniach od tego terminu, komisja zabierze się do oceny merytorycznej. Zatem w odróżnieniu od lat ubiegłych, opinia publiczna jeszcze przed ogłoszeniem wyników konkursu, będzie miała wiedzę, jakie oferty wpłynęły do urzędu.
W tym samym rozdziale wprowadzono też ograniczenia, tzn. wymieniono działalności, na które nie będą przyznawane dotacje, ale są one wynikiem zapisów ustawowych, jak np. zakaz finansowania działalności politycznej, czy religijnej.
I gdyby to wszystko podsumować, to należałoby uznać, że w roku 2020 powstało stanowisko ds. organizacji pozarządowych. Program współpracy z organizacjami był konsultowany o jeden dzień krócej niż w roku ubiegłym. Nie zmieniła się kwota dotacji. W samym programie najwięcej zmian zawiera 8 rozdział, ale jedyną nowością jest publikacja wykazu ofert po ocenie formalnej na stronie internetowej gminy. Jeszcze przed oceną merytoryczną. Co, prawdę mówiąc, pozwala organizacjami, które popełniły błędy formalne, poprawić je w wyznaczonym terminie. Reszta pozostaje bez zmian. Czyli gmina nadal przeznacza najmniej środków na organizacje od 2011 roku, za to ma stanowisko ds. organizacji pozarządowych.
__
Rafał Klan https://rklanblog.wordpress.com/
Redakcja wschowa.news nie odpowiada za przedstawione w tekście opinie i stwierdzenia, które stanowią wyraz osobistej wiedzy i poglądów autora. Felietony, opinie, polemiki itp. przyjmujemy pod adresem kontakt@wschowa.news.