Wyszukując w internecie frazę „lekarz ortopeda w Łodzi”, otrzymamy wiele wyników polecających różnych specjalistów. Jak jednak wybrać odpowiedniego specjalistę? Czym w praktyce zajmuje się ten lekarz i jak wygląda wizyta? Szukasz odpowiedzi na te pytania. Dobrze trafiłeś! Czytając ten artykuł, dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o ortopedach.
Czas zgłosić się do ortopedy!
Ortopeda to specjalista, który zajmuje się chorobami narządów ruchu, czyli układem szkieletowym (z wyjątkiem czaszki), mięśniowym, więzadłowo-stawowym oraz naczyniami i nerwami z nimi połączonymi. Ortopedę nazywa się czasem traumatologiem, ponieważ zajmuje się diagnostyką i leczeniem urazów. Jeżeli zdarzyło się Wam w dzieciństwie złamać rękę bądź nogę, to właśnie ortopeda zajmował się ich wyleczeniem.
Jednak ortopeda nie zajmuje się wyłącznie urazami. Do ortopedy powinny udać się osoby, które odczuwają bóle kręgosłupa, ścięgien czy mięśni. Również, gdy występują u kogoś niepokojące trzeszczenia w stawach czy problemy z ruchliwością ortopeda zdiagnozuje problem, jego przyczynę oraz zaleci odpowiedni rodzaj leczenia.
Dziecko u ortopedy
Wizyta dopiero co narodzonego dziecka u ortopedy to konieczność, o której muszą pamiętać wszyscy świeżo upieczeni rodzice. Wizyta ta umożliwia sprawdzenie szkieletu, mięśni i stawów oraz skontrolowanie ich rozwoju. Wczesne wykrycie ewentualnych wad pozwoli na skuteczną ich korektę. Nie wolno zaniedbać tego obowiązku. Gdy do tego dojdzie, dziecko urośnie, a wada będzie się rozwijać, mogą wystąpić problemy z jej skorygowaniem.
Lekarz ortopeda w Łodzi – jak wygląda wizyta?
Pierwsza wizyta u ortopedy zaczyna się zazwyczaj szczegółowym wywiadem, warto zabrać ze sobą dokumentację przebytych chorób i zdjęcia rentgenowskie, jeżeli takie mamy. Zakres badań ortopedycznych jest bardzo szeroki, wszystko zależy od problemu, z jakim przychodzimy do specjalisty. Podstawowym badaniem jest sprawdzenie ruchomości stawów oraz ich stabilności i położenia. Ortopeda Łódź sprawdza również stan kręgosłupa, aby ocenić, jakie wady występują. Czasem w celu dokonania dokładnej diagnozy wykonuje się takie czynności jak: badanie rentgenowskie, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy badania ultrasonograficzne.
Za pomocą badania ultrasonograficznego (potocznie USG) stawu biodrowego, łokciowego, kolanowego czy ramiennego to badanie obrazowe możliwe jest wykrycie zgrubień i nieprawidłowości. Z kolei rezonans magnetyczny (MRI) umożliwia zbadanie wewnętrznych struktur anatomicznych organizmu w sposób całkowicie nieinwazyjny. Każdy z nas zapewne spotkał się z nazwami tych rodzajów badań. Są one bardzo często konieczne, aby ortopeda mógł postawić jak najdokładniejszą diagnozę. Badania są bezbolesne i trwają zazwyczaj krótko.
Lekarz ortopeda Łódź – jak się zgłosić?
Niestety, jeżeli chcemy umówić się na wizytę u ortopedy w ramach NFZ, musimy mieć odpowiednie skierowanie od lekarza rodzinnego, z poradni lub ze szpitala. Z kolei prywatni ortopedzi w Łodzi przyjmą Cię w swoim gabinecie bez skierowania. Dlatego, jeżeli Twój ból jest bardzo dokuczliwy i masz możliwość umówienia się do specjalisty ortopedy przyjmującego prywatnie, zrób to. Rozpozna on źródło bólu i przeprowadzi odpowiednie leczenie farmakologiczne.
Dobre skutki przynoszą również zabiegi fizjoterapeutyczne, których wykonanie może zlecić ortopeda. Są wśród nich masaże i ćwiczenia rehabilitacyjne. Mogą one przynieść ulgę i zapobiegać pogłębianiu się niektórych wad czy schorzeń. Te zabiegi, jak i innowacyjną metodę leczenia komórkami macierzystymi wykorzystują szczególnie często sportowcy. Leczenie komórkami macierzystymi polega na ich pobraniu z tkanki mięśniowej i wstrzyknięciu w odpowiednie miejsca. Często stosuje się ją w leczeniu urazów łękotki i zapalenia ścięgien. Dla sportowców sprawny układ szkieletowy i mięśniowy to podstawa, ponieważ pozwala osiągać upragnione wyniki, czy to na zawodach, czy podczas treningów. Odpowiednia opieka ortopedy jest więc kluczowa dla osób zawodowo zajmujących się sportem.