Hale jako nowoczesne i wielkopowierzchniowe obiekty znajdują zastosowanie w handlu, przemyśle czy budownictwie. Jeśli rozważamy budowę hali na potrzeby działalności naszej firmy, musimy pamiętać, że najważniejszym aspektem dla całego procesu są wykorzystywane hale konstrukcje. To właśnie one gwarantują trwałość obiektu, a także zapewniają bezpieczeństwo eksploatacji. Co zatem powinniśmy wiedzieć w tym temacie zanim przejdziemy do podejmowania decyzji? Ważny będzie zarówno układ obiektu, jak i wybór materiałów.
Istota koncepcji i zaprojektowania
Każdy proces budowy hali musi rozpocząć się od szczegółowego zrozumienia potrzeb i oczekiwań Klienta. Tylko wówczas możliwe będzie opracowanie najbardziej satysfakcjonującego rozwiązania. Oczywiście, każda profesjonalna firma oferuje konsultację i doradztwo w tym zakresie, wykorzystując swoje doświadczenie tak, by jak najlepiej odpowiedzieć na oczekiwania Inwestora. W rezultacie wspólnych analiz zaproponowane mogą zostać różne rozwiązania konstrukcyjne, architektoniczne czy też technologiczne.
Przykładowo, oferowane hale mogą być wykonane jako jednonawowe, wielonawowe, jedno- lub dwuspadowe, a także w wariantach z suwanicami, zadaszeniami lub przybudówkami czy też jako wiaty. Gdy wiemy już jaki typ odpowie najlepiej naszemu zapotrzebowaniu, można przejść do etapu projektowania. Tutaj wyjątkowe znaczenie mają nowoczesne programy komputerowe, które wspierają cały proces. W oparciu o szczegółowe pomiary i symulacje powstaje plan obiektu funkcjonalnego i bezpiecznego, który będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym oraz ergonomicznym.
Hale – konstrukcje poszczególnych elementów hali
Głównymi elementami nośnymi hal są ramy stalowe, które wykonane są ze spawanych dwuteowników o zmiennej wysokości środnika oraz ramy stalowe z dźwigarami kratownicowymi. Należy zaznaczyć przy tym, że konstrukcję nośną dachu stanowią płatwie z profili zimnogiętych typu Z albo płatwie kratownicowe, które są przeznaczone do hal z dużym rozstawem ram. Z kolei konstrukcja ryglowa ścian, obramowań pod bramy, drzwi i doki przeładunkowe wykonywana jest z profili zimnogietych lub gorącowalcownych. Sztywność przestrzenna konstrukcji natomiast jest zapewniona przez stężenia. Jeśli zaś chodzi o obudowę zewnętrzną, tutaj dużo jest uzależnione od indywidualnych preferencji Klienta, zarówno pod względem właściwości, jak i estetyki. Przykładowo, poszycie dachu może być wykonane z blachy trapezowej zewnętrznej pokrytej od strony wierzchniej stopem cynku i aluminium lub farbą poliestrową w kolorze RAL. Do płatwi dachowych są one mocowane za pomocą wkrętów z neoprenowymi podkładkami uszczelniającymi.
Blachy wewnętrzne od strony spodniej pokryte są również farbą poliestrową w kolorze RAL, a od strony niewidocznej warstwą podkładową w kolorze szarym. Podobnie przygotowywana jest blacha wykorzystywana do ścian bocznych. Różnica jest taka, że arkusze blachy mocowane są do konstrukcji ryglowej ścian za pomocą wkrętów samowiercących w takim samym kolorze jak sama blacha. Taka obudowa rozpoczyna się zazwyczaj od wysokości ok. 30 cm powyżej powierzchni terenu, a cokół stanowi podwalina betonowa. Razem z blachami można zastosować dodatkową izolację, jeśli jest to wymagane przez nasz rodzaj działalności. Inną opcją do rozważenia są płyty warstwowe, które pełnią funkcję zarówno konstrukcyjną, jak i izolacyjną.
Zadbaj o profesjonalny nadzór
Biorąc pod uwagę rozmiary obiektów jakimi są hale oraz to, jak istotne jest zadbanie o najdrobniejsze szczegóły w celu zapewnienia bezpieczeństwa w przyszłości, należy pamiętać, że cały proces budowy powinien być nadzorowany przez profesjonalistów. Dotyczy to każdego z etapów, począwszy od projektu wstępnego, przez czas trwania prac budowlanych, aż po końcowy odbiór inwestycji. Dzięki temu zawsze będzie możliwa natychmiastowa interwencja w przypadku wystąpienia jakichkolwiek komplikacji. Ponad to, ciągła obecność specjalisty to gwarancja poprawnie i rzetelnie wykonanej pracy.