Dzisiejsza logistyka magazynowa nie może funkcjonować bez nowoczesnych rozwiązań informatycznych. W tym artykule przedstawiamy dlaczego.
System WMS jako mózg dzisiejszego magazynu
Coraz szybciej w niepamięć odchodzą czasy, kiedy zarządzanie magazynem było domeną jednego kierownika magazynu, pracującego w magazynie od lat i znającego to miejsce od podszewki. Dzisiejszy magazyn, to sieć bardzo skomplikowanych relacji pomiędzy dostawcą, a klientem, w ramach której czas jest decydującym czynnikiem. W ramach tak skomplikowanego systemu poleganie tylko i wyłącznie na czynniku ludzkim może być zawodne. Rozwiązaniem wydaje się być zastosowanie systemu WMS (warehouse management system- system zarządzania magazynem). To profesjonalne narzędzie informatyczne kieruje wszystkimi operacjami mającymi miejsce w przestrzeni magazynowej. Operacje te podzielić można na trzy podstawowe kategorie: przyjęcie do magazynu, składowanie w magazynie oraz wydanie z magazynu. Poniżej odnajdziecie krótką charakterystykę każdej z kategorii:
– przyjęcie do magazynu to całość zdarzeń, które prowadzą do przyjęcia towaru na stan magazynu. W ramach tych zdarzeń wyróżnić możemy analizę dokumentów awizujących dostawę, druk etykiet rejestracyjnych dla towaru, ewentualne zwymiarowane nowego SKU.
– składowanie to wszelkie czynności związane ze znalezieniem optymalnego miejsca składowania towaru w magazynie. W ramach tych procesów system magazynowy poprzez działanie szeregu algorytmów optymalizacyjnych tak lokuje towar w architekturze magazynowej, aby jego dalsza obsługa była jak najszybsza
– wydanie towaru z magazynu skupia czynności związane ze skompletowaniem towaru pod konkretne zamówienie Klienta, przygotowanie i opakowanie towaru do wysyłki, wygenerowanie etykiet oraz dokumentów wysyłkowych oraz samą fizyczną wysyłkę towaru
Kolektor danych- łącznik między Operatorem, a systemem WMS
System WMS komunikuje się z jego Użytkownikami poprzez specjalne urządzenia- mobilne komputery, zwane również kolektorem danych. Te małe, mobilne urządzenia wyposażone są w czytnik kodów kreskowych lub kodów 2D, który w błyskawiczny sposób odczytują kod umieszczony na produkcie lub adresie miejsca regałowego, czy paletowego. Kolektor danych łączy się z systemem WMS poprzez sieć bezprzewodową zapewniając wymianę informacji w trybie czasu rzeczywistego. Pełne wykorzystanie możliwości systemu WMS jest uzależnione o doboru właściwego sprzętu informatycznego, dlatego tak ważne jest znalezienie Partnera, który dobierze taki sprzęt profesjonalnie. Partnerem takim jest zdecydowanie poznański integrator systemów automatycznej identyfikacji HIT-Kody Kreskowe.