Kiedy mówi się o instalacjach fotowoltaicznych, najwięcej uwagi poświęca się panelom fotowoltaicznym oraz falownikowi. Tymczasem cała instalacja nie składa się jedynie z tych elementów. Równie ważne są kable solarne. To one doprowadzają wyprodukowaną energię elektryczną do falownika. Ważne jest zatem, aby wiedzieć, czym się one charakteryzują oraz czym się kierować przy ich wyborze.
Czym charakteryzują się kable solarne?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że kable solarne pełnią bardzo istotną funkcję w całej instalacji fotowoltaicznej. Mają wpływ na jej stabilność pracy oraz wydajność. Oznacza to, że szczególną uwagę zwrócić należy na ich jakość oraz właściwy dobór. Zły dobór przewodów solarnych odbić może się choćby na bezpieczeństwie. Kable niskiej jakości ulec mogą szybkiemu uszkodzeniu, co doprowadzić może do pożaru instalacji fotowoltaicznej. Mówiąc jednak o kablach solarnych, wskazać tu trzeba, co ma się dokładnie na myśli, czyli przewody łączące poszczególne panele między sobą, przewody łączące ciągi paneli oraz przewody doprowadzające energię elektryczną z paneli do falownika.
Jakie wymagania spełniać muszą kable solarne?
Kable solarne wykonane powinny być z giętkich miedzianych, ocynowanych drutów, tworzących jedną żyłę. Powinna być zatopiona w podwójnej izolacji – podstawowej i dodatkowej. Dzięki temu, w razie uszkodzenia jednej, druga nadal chronić będzie przed pożarem. Ważne jest także, aby przewody mogły sprawnie działać w odpowiedniej temperaturze. Kable solarne powinny móc pracować w temperaturze 90 stopni, a przez pewien czas nawet w 120 stopni. Jeżeli chodzi o temperatury ujemne – powinny one wytrzymać temperaturę do -40 stopni. Oczywiście muszą także cechować się odpowiednią wytrzymałością. Oznacza to, że kable solarne powinny bez problemu normalne pracować przez okres przynajmniej 25 lat. Aby było to możliwe, przewody nie mogą być wrażliwe na promieniowanie słoneczne.
Wspomnieć trzeba jeszcze o odpowiedniej giętkości. Żyły w przewodach solarnych powinny być piątej lub szóstej klasy. Natomiast sam kabel powinien się cechować dużym promieniem zgięcia. Dzięki temu będzie właściwie zabezpieczony przed ewentualnym uszkodzeniem. Takie przewody łatwiej się również montuje. Nie można zapomnieć także o tym, że kable solarne muszą spełniać normy związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Właściwości, które łącze solarne powinny spełniać, można znaleźć w artykule https://enerad.pl/aktualnosci/kable-solarne-jakie-powinny-byc-przewody-do-fotowoltaiki/.
Jak dobrać kable solarne?
Jak wcześniej wspomniano, przewody fotowoltaiczne spełniają bardzo ważne funkcje. Dlatego ich wybór nigdy nie może być przypadkowy. Czym zatem kierować się przy ich wyborze? Przede wszystkim dopuszczalne natężenie energii elektrycznej określone dla przewodu konieczne musi być wyższe niż maksymalny prąd, który będzie przez nie przepływał. W innym wypadku dojść może do pożaru instalacji. Równie ważnym kryterium doboru kabli solarnych jest także to, aby spadek napięcia w obwodzie nie był większy niż 1%. Im większy spadek, tym mniejsza jest moc instalacji. Na te dwa elementy należy zwrócić szczególną uwagę, dobierając przewody fotowoltaiczne. Wszystko po to, aby mieć pewność, że instalacja pracować będzie bezpiecznie i wydajnie. Dobrym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc w doborze kabli solarnym do doświadczonej w tym zakresie firmy fotowoltaicznej.