Stowarzyszenie Zielona Kohorta, działające na terenie gminy Gostyń, otrzymało dofinansowanie na ministerialny projekt „Gostyńska Akademia Kultury” o charakterze edukacyjno-kulturalnym, którego głównym celem jest umożliwienie dostępu do kultury i sztuki szeroko rozumianej. Jest to otwarte działanie artystyczne, trwające od maja do końca listopada 2019 roku podczas którego nastąpi ponad 30 niezwykłych zdarzeń kulturalnych. Jest to jedno z największych wydarzeń tego roku w powiecie gostyńskim. Podczas trwania Gostyńskiej Akademii Kultury, będzie można uczestniczyć w wystawach, warsztatach, prelekcjach, kursie historii sztuki i rysunku akademickiego oraz seansach kinowych. Wydarzenia są nieodpłatne.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dotacja przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna, którego celem jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej.
Instytucją zarządzającą programem Kultura Dostępna jest Narodowe Centrum Kultury.
Dotacja przyznana przez Samorząd Gminy Gostyń w ramach procedury tzw. „małego grantu”.
Wydarzenie wspierają również:
Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu;
Gostyński Ośrodek Kultury HUTNIK;
Fundacja Absolwent;
Kawiarnia Prywatka.
Wydarzenia zaplanowane na maj:
- 13 maja 2019 roku – Rozmowy o sztuce z prof. Joanną Imielską, godz. 18:00 – kawiarnia Prywatka, ul. Górna 21, Gostyń
Prof. Nadz. Dr hab. Joanna Imielska
Artystka urodzona w Bydgoszczy. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w pracowni rysunku profesor Izabelli Gustowskiej. Począwszy od 1989 roku pracuje w macierzystej uczelni. Od 1994 roku prowadząc pracownię rysunku na Wydziale Edukacji Artystycznej. W 2013 uzyskała tytułu profesora zwyczajnego. W latach 2002–2008 była prodziekanem, w 2008–2016 – dziekanem na Wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zajmuje się rysunkiem i malarstwem w których to dziedzinach jest laureatką wielu nagród i wyróżnień.
W latach 1990-1991 i 1997 była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki, oraz Ministra Kultury w 2005 roku. Otrzymała również w roku 2005 Srebrny Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego oraz w roku 2011 Medal Srebrny Za Długoletnią Służbę nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W 2014 roku odznaczona medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Do tej pory miała około 61 wystaw indywidualnych oraz brała udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w Polsce, Niemczech, Belgii, Holandii i Francji.
„Czas“ to temat, który w szczególny sposób interesuje artystkę motywując do poszukiwań nowych rozwiązań w tym obszarze. Interesuje ją jego cykliczność, kolejne fazy przemijania i odradzania, liniowa natura czasu, jego ciągłość, zmienność i nieprzewidywalność. Obecnie w obszarze zainteresowań postawiła swój własny, wewnętrzny czas. Rysunek i malarstwo stanowi dla niej pole ciągłych doświadczeń i poszukiwań zarówno w obszarze tematu jak i materii.
- 24-25 maja 2019 r. – Kurs rysunku – prowadzący: dr Piotr Mastalerz, godz. 18:00-21:00, miejsce: Fundacja Absolwent, ul. St. Helsztyńskiego 3, Gostyń; obowiązują zapisy;
Kurs rysunku – to „akademickie” zajęcia z rysunku, które poprowadzi dr Piotr Mastalerz (adiunkt w pracowni ceramiki na wydziale AiW Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu).
Dwa dwudniowe (weekendowe) spotkania z rysunku studyjnego. Zajęcia mają formę kursu i przeznaczone będą dla osób, które miały już styczność z rysunkiem, choć niekoniecznie w formie akademickiej. Uczestnicy zmierzą się zarówno z martwą naturą jak i modelem. Każdy uczestnik odbędzie konsultację indywidualną z prowadzącym, który podczas trwania zajęć będzie udzielał korekty. Uczestnicy spróbują zagłębić się w zasadach szkicu, perspektywy, cieniowania, proporcji. Każdy rysujący będzie działał przy swojej sztaludze, na dużym formacie a my jako organizatorzy dostarczymy szerokie spectrum materiałów, tak by każda osoba biorąca udział w kursie miała pełną swobodę kreacji.
- 30 maja – Pokaz filmowy w Kinie „Pod Kopułą” – film „Osobliwy świat Hieronima Boscha”
Film powstał podczas niezwykłej, absolutnie wyjątkowej wystawy, dzięki której w jednym miejscu, rodzinnym mieście Boscha w Holandii, zgromadzono praktycznie wszystkie jego najważniejsze obrazy i rysunki, rozsiane na co dzień na całym świecie. Tę olbrzymią ekspozycję odwiedziło prawie pół miliona zwiedzających dziwiąc się ekscentrycznym wizjom Boscha. Film Grabsky’ego zadaje pytanie kim był Hieronymus Bosch? Dlaczego jego dziwne i fantastyczne obrazy stały się tak popularne? Jak twórczość tego niderlandzkiego malarza łączy sztukę średniowieczną i świat renesansowy? Skąd wreszcie czerpał inspirację, skąd mogły się wziąć jego niekonwencjonalne i ponadczasowe, pełne skomplikowanej symboliki, wizje? Czas trwania: 90 minut
Więcej informacji:
https://www.facebook.com/AkademiaKulturyGostyn
http://kulturagostyn.pl