Każde przedsiębiorstwo ma obowiązek opłacania podatków. Ich wysokość jest uzależniona od wielu czynników. Kwota podatku do zapłaty jest wykazywana na deklaracjach podatkowych. Te z kolei składa się w odpowiednim dla obszaru działania przedsiębiorstwa urzędzie skarbowym. Deklaracji podatkowych jest wiele, dlatego warto wiedzieć, które jako przedsiębiorca powinniśmy składać w Urzędzie Skarbowym i w jakim terminie.
Podatek dochodowy
Jednym z podstawowych podatków, jaki każde przedsiębiorstwo musi odprowadzić do Urzędu Skarbowego, jest podatek dochodowy. Związany jest on bezpośrednio z osiągniętymi dochodami lub przychodami. Jego wysokość określają deklaracje podatkowe, jednak nie zawsze trzeba je składać do urzędu. Dlatego deklaracje podatkowe i wszystko, co musisz wiedzieć na ich temat, pozwoli Ci dokonać prawidłowego rozliczenia. Jednym ze sposobów na opłacenie podatku dochodowego jest wpłacenie odpowiedniej kwoty podatku na rachunek bankowy Urzędu Skarbowego. Ponadto w ciągu roku, każda firma ma obowiązek obliczyć i wpłacić do odpowiedniego urzędu również zaliczki na podatek dochodowy. Sposób płacenia zaliczek może odbywać się w odstępach miesięcznych lub kwartalnych w zależności od tego, jaką formę rozliczeń zaliczek przedsiębiorstwo zadeklarowało.
Jak oblicza się zaliczkę na podatek dochodowy?
Zaliczka na podatek dochodowy niezależnie od okresu wpłacania zaliczki jest obliczana na podstawie:
- skali podatkowej,
- podatku liniowego,
- ryczałtu ewidencjonowanego,
- karty podatkowej.
Jeśli przedsiębiorstwo rozlicza się na podstawie zaliczki za podatek dochodowy, w takim przypadku nie jest wymagane, aby wypełniać deklaracje podatkowe. Na podstawie zaksięgowanych dokumentów obliczana jest zaliczka na podatek, a następnie wpłacana na indywidualny mikrorachunek. Zazwyczaj zaliczka powinna być wpłacona do 20 dnia miesiąca następującego po okresie rozliczenia, a w przypadku karty podatkowej do dnia 7 następnego miesiąca.
Deklaracje podatkowe dotyczące VAT
W przypadku firm zarejestrowanych również do VAT obowiązkiem jest rozliczanie nie tylko podatku dochodowego, ale również podatku od towaru i usług. W tym celu wymagane są deklaracje podatkowe VAT – 7 w przypadku rozliczenia miesięcznego lub VAT – 7K podczas rozliczeń kwartalnych. Warto mieć na uwadze, że deklaracje podatkowe powinny być składane również za okres, w którym nie wystąpiła żadna sprzedaż oraz zakup. W takim wypadku składa się deklaracje zerowe. Każda deklaracja VAT musi być złożona w odpowiednim terminie – do 25 dnia miesiąca po okresie rozliczenia. Należy również pamiętać, że przedsiębiorstwo musi składać deklaracje podatkowe po każdym zakończonym roku działalności. Obowiązek ten dotyczy również sytuacji, kiedy przedsiębiorstwo nie osiągnęło w ciągu roku przychodu lub gdy zawiesiło działalność. W zależności od formy opodatkowania przedsiębiorca powinien rozliczyć się z osiągniętych przychodów przy użyciu odpowiedniego formularza:
- PIT-36
- PIT-36L
- PIT-28
- PIT-16A
Na podstawie deklaracji podatkowej zostaje określona wysokość należnego do zapłaty podatku. W przypadku, gdy przedsiębiorca nadpłacił podatek, jego zwrot następuje do trzech miesięcy od chwili złożenia deklaracji.