Znaczenie skrótu UCITS
Wśród ogromnej większości instrumentów na rynku występuje nieliczna grupa oznaczona etykietą UCITS. Zazwyczaj w przypadku oznaczeń produktów dodatkowa nazwa jest synonimem lepszej jakości, jest po prostu pewną formą marketingu, która ma przyciągnąć klienta. Wszyscy znają produkty z dopiskiem “fit”, “pro” czy “ultra”. W przypadku funduszy ETF z dodatkowym oznaczeniem jest to zupełnie inna kategoria identyfikacji. Instrumenty UCITS są poddane tym samym standardom i są kontrolowane przez różne organy Unii Europejskiej, która poddała je odrębnym inicjatywom ustawodawczym.
UCITS to inaczej skrót od Undertakings for Collective Investments in Transferable Seciurities. W wolnym tłumaczeniu oznacza to przedsiębiorstwo zbiorowego inwestowania w zbywalne instrumenty finansowe. Ich odpowiednikiem na polskim gruncie są fundusze inwestycyjne. Historia instrumentów UCITS zaczęła się w 1985 roku, kiedy instytucje europejskie postanowiły poddać regulacji rynek funduszy papierów wartościowych. Ustawodawcy deklarowali, że powołanie funduszy ma na celu:
- stworzenie jednakowych zasad dla ochrony wszystkich inwestorów,
- wprowadzenie tzw.
- jednolitego paszportu
- , czyli dokumentu, który dopuszczał emisję instrumentów finansowych na terenie wszystkich państw należących ówcześnie do Wspólnoty Europejskiej.
Powyższe zezwolenie miało mieć miejsce bez konieczności ubiegania się o zgodę każdego państwa członkowskiego osobno.
Gdzie można kupić różne typy funduszy ETF?
Znajomość różnych aktywów i instrumentów finansowych to dopiero początek nauki inwestowania. W poznawaniu najbardziej kluczowych aspektów funkcjonowania rynków finansowych najbardziej pomocna jest bezpieczna i przewidywalna platforma brokerska. Umożliwia skorzystanie z wyjątkowych narzędzi analitycznych, oferuje atrakcyjne warunki do współpracy i wspomaga inwestora w realizowaniu wyjątkowych strategii finansowych. Jeśli chcesz mieć większy wpływ na zawartość swojego portfela, to skorzystaj z pomocy Saxo Bank Polska, dzięki ich rozwiązaniom można w prosty sposób stać się posiadaczem najbardziej perspektywicznych funduszy i papierów wartościowych.
Różnice pomiędzy instrumentami UCITS a zwykłymi funduszami
Ze względu na szereg warunków, jakie muszą spełnić fundusze, które chcą mieć etykietę UCITS, są obarczone wyższymi kosztami funkcjonowania. Dodatkowo muszą wypełniać liczne obowiązki sprawozdawcze do których należy m.in. obowiązek tłumaczenia części dokumentacji na wszystkie języki obowiązujące w państwach unijnych. Poza tym nie wszystkie instrumenty mogą posiadać jednolite standardy, mogą to być wybrane aktywa. Dużym pozytywem jest możliwość łatwego nabywania funduszy UCITS u wielu pośredników i to w każdym państwie należącym do Unii Europejskiej.