W związku z tym, że 18 stycznia (wtorek) burmistrz zaprosił mieszkańców ulicy Bohaterów Westerplatte oraz właścicieli, ulokowanych tam sklepów na spotkanie, zamieszczamy poniżej treść aktu notarialnego, czyli spisanej umowy między powiatem a gminą w sprawie przekazania ulic powiatowych pod zarząd gminy, w tym ulicy Boh. Westerplatte. Jest to o tyle istotne, że w przestrzeni publicznej pojawiają się dość nieprecyzyjne informacje na temat deptaka. Ważne więc, aby zainteresowani mieli pełną wiedzę na ten temat, idąc na spotkanie z burmistrzem.
10 stycznia tego roku na oficjalnym profilu facebookowym burmistrza Konrada Antkowiaka pojawiła się informacja o tym, że gmina przejęła od powiatu w formie darowizny ulice Bohaterów Westerplatte, Garbarską, Pocztową, Klasztorną, Rzemieślniczą, Boczną i Lipową. Czytamy tam również następujący fragment: ,,W myśl zapisów aktu notarialnego Powiat Wschowski przekazał ulicę Bohaterów Westerplatte Gminie Wschowa z przeznaczeniem na budowę deptaka. To kolejny ważny etap do realizacji tego projektu”.
Cytowany fragment wpisu, który pojawił się 10 stycznia na oficjalnym profilu burmistrza jest niejednoznaczny. Można go rozumieć na wiele sposobów, np.
a) Powiat Wschowski przekazał w formie darowizny ulicę Boh. Westerplatte pod warunkiem, że powstanie tam deptak
b) Powiat Wschowski przekazał tę ulicę, wskazując, że jej przeznaczeniem może być tylko deptak
c) W związku z przekazaną darowizną na ulicy Westerplatte musi powstać deptak
d) Gmina Wschowa przejęła od powiatu wschowskiego ulicę Boh. Westerplatte po to, żeby wybudować tam deptak
Cytowany zapis sugeruje więc, że przeznaczeniem ulicy Bohaterów Westerplatte jest deptak. A umowa jest tak skonstruowana, że nic innego nie może tam powstać. Tak przynajmniej można odczytać ten zapis. Jednocześnie brak precyzji w tym fragmencie może sugerować, że nie tylko deptak ma tam powstać, ale że tak zdecydował powiat, podpisując umowę z gminą o darowiźnie.
Gmina wnioskuje by siedem ulic powiatowych przekształcić w ulice gminne
Redakcja wschowa.news w związku z tym wnioskowała do powiatu wschowskiego w formie dostępu do informacji publicznej o przekazanie treści podpisanego aktu notarialnego. Taki dokument redakcja otrzymała wraz z dwoma wnioskami, jakie w 2021 roku wpłynęły z gminy do powiatu, celem przekazania gminie wymienionych wyżej ulic wraz z ulicą Boh. Westerplatte.
Na podstawie otrzymanych dokumentów jesteśmy w stanie powiedzieć, że
- 12 marca 2021 roku gmina wnioskowała do powiatu o przekazanie ulic Bohaterów Westerplatte, Garbarskiej, Pocztowej, Klasztornej, Rzemieślniczej, Bocznej i Lipowej w zarząd gminy, argumentując, że drogi te stanowią odcinki miejskie w obrębie śródmieścia i centrum miasta, gdzie dominują drogi gminne. Zaliczenie ich do kategorii dróg gminnych, umożliwi łatwiejsze ich utrzymanie i uproszczenie procedur inwestycyjnych (redakcja posiada skan tego wniosku)
- 14 maja 2021 roku wniosek ten został uzupełniony przez gminę o informację, że gmina Wschowa planuje na ulicy Bohaterów Westerplatte stworzyć deptak.
- 28 czerwca 2021 roku Rada Powiatu Wschowskiego wyraziła zgodę na przekazanie gminie Wschowa darowizny w postaci wspominanych tutaj ulic.
- 30 września 2021 roku uchwałą Rady Miejskiej wspomniane ulice otrzymują kategorię dróg gminnych
- 29 grudnia 2021 roku podpisany został akt notarialny pomiędzy powiatem a gminą, mówiący o przekazaniu w formie darowizny wspomnianych ulic, celem utrzymania dróg publicznych, a w przypadku ulicy Boh. Westerplatte z przeznaczeniem na budowę deptaka, a więc tak, jak wnioskowała o to gmina w piśmie do powiatu z 14 maja 2021 roku.
Darowizna w oparciu o ustawę o gospodarce nieruchomościami
Koniecznie trzeba dodać, że darowizna powiatowych ulic została przekazana gminie w oparciu o ustawę o gospodarce nieruchomościami. W ustawie, a dokładnie w art. 13 ust. 2 mowa jest o tym, że kiedy jedna jednostka samorządu terytorialnego (w tym wypadku powiat) przekazuje nieruchomość w formie darowizny drugiej jednostce samorządu gminnego (w tym wypadku gminie), to trzeba podać cel przeznaczenia. To znaczy, że w tym konkretnym przypadku gmina musi zgodnie z prawem wskazać, na jaki cel przeznaczy ulice, które przejęła od powiatu. I gmina w przypadku wszystkich ulic poza Bohaterów Westerplatte wskazuje cel dość prosty, czyli utrzymanie dróg publicznych. W przypadku Boh. Westerplatte gmina oświadcza, że przejmuję tę ulicę, by powstał tam deptak.
Co się stanie, jeżeli gmina nie zbuduje deptaka
Ale to nie koniec w tym zakresie zapisów ustawy i aktu notarialnego. Okazuje się, że jeżeli gmina nie zbuduje deptaka na Boh. Westerplatte, to są dwa wyjścia. Jedno z nich – ulica wróci do kategorii dróg powiatowych, czyli darowizna w przypadku tej ulicy zostanie odwołana zgodnie z prawem i zapisami aktu notarialnego. Drugie wyjście – gmina może zawnioskować do powiatu, wskazując inne przeznaczenie Boh. Westerplatte i jeżeli powiat wyrazi zgodę, to nadal ulica będzie należała do kategorii dróg gminnych, czyli darowizna nie zostanie odwołana. Przy czym, starosta Andrzej Bielawski, odpowiadając na wniosek wschowa.news informował jej redaktora naczelnego, że Zarząd Powiatu Wschowskiego ,,wyraża swoją przychylność wobec ewentualnych wniosków, dotyczących zmiany celu darowizny” oraz, że ,,Zarząd Powiatu Wschowskiego z niepokojem przyjmuje kolejne informacje wskazujące na to, jakoby Powiat Wschowski wymuszał na Gminie Wschowa budowę deptaka na ul. Westerplatte”.
Na koniec warto dodać, że portal Wschowa.news wnioskował 11 stycznia o dostęp do informacji publicznej do powiatu, jak i do gminy. Odpowiedź od powiatu redakcja otrzymała dzień po złożeniu wniosku. Natomiast gmina nie odpowiedziała jeszcze na wniosek redakcji, zaznaczając rzecz jasna, że do tej pory (stan na dzień 17 stycznia) gmina nie przekroczyła terminu odpowiedzi, zgodnie z wytycznymi Kodeksu Postępowania Administracyjnego.
Tekst dla Wschowa.news – Rafał Klan (Nowe Opinie)
Foto: ARCHAID Pracownia Architektoniczna Jacek Szewczyk
akt notarialny wraz z protokołem odpowiedź starosty wniosek z 12.03.21 wniosek z 14.05.21
Ach ten nasz ” drogi” burmistrz: 3 lata zajęło mu senior taxi a deptak ile chce tworzyć? Czy on myśli, że będzie tu do końca świata i o jeden dzień dłużej?
Wizualizacja poglądowa owszem ładna, jak to wizualizacja.
Ale ta wizualizacja nie dotyczy chyba ulicy Westerplatte we Wschowie. Zupełnie inne budynki z obydwu stron, brak skrzyżowania z ulicami Pocztową i Garbarską i wogule, to deptak ciągnie się aż do Okrąglaka. Coś tu nie gra, czy komisja konkursowa nie widziała, że ocenia zupełnie inną ulicę?