Koniec z plastikowymi słomkami, sztućcami i kubeczkami, które do tej pory towarzyszyły nam każdego roku latem, w trakcie sezonu. Sieć Lidl Polska zrezygnowała z tych produktów i w zamian na nadchodzący sezon grillowy proponuje np. sztućce biodegradowalne z dodatkiem otrębów lub talerze papierowe biodegradowalne. Od maja produkty pojawią się we wszystkich sklepach Lidl Polska.
Chociaż Ustawodawca pozwala na sprzedaż jednorazowych naczyń plastikowych do 2021 r., sieć Lidl Polska już teraz, w sezonie letnim 2019, zrezygnowała z ich dostępności na rzecz biodegradowalnych artykułów, tym samym będąc gotowym na tę zmianę już 2 lata wcześniej! Dzięki temu już w bieżącym sezonie Lidl wyeliminuje ok. 140 ton plastiku. W ubiegłym roku firma przyjęła zobowiązanie dotyczące redukcji plastiku, stawiając sobie kolejne, konkretne cele w trosce o ekologię i przyszłość naszej planety. Do 2025 r. Lidl Polska ograniczy zużycie plastiku o 20%. Zobowiązanie to dotyczy opakowań jednostkowych oraz zbiorczych produktów marek Lidla, które stanowią znaczą część asortymentu Lidla oraz do tego czasu wszystkie plastikowe opakowania marek Lidla będą możliwe do recyklingu. Teraz sieć konsekwentnie udowadnia zmiany w tym zakresie. Niedawno w ofercie sieci pojawiły się warzywa i owoce w opakowaniach biodegradowalnych oraz kompostowalnych przemysłowo. Klienci mogą zakupić m.in. BIO ziemniaki, BIO cebulę, BIO marchew lub BIO włoszczyznę w pełni nadających się do recyklingu opakowaniach.
Kolejna rewolucja w opakowaniach
Powyższe zobowiązania są ważne w kontekście krajowej i unijnej polityki w zakresie plastiku, ale stanowią również ważny krok w kierunku kształtowania zrównoważonej gospodarki obiegu zamkniętego. W sezonie grillowym 2019 nie znajdziemy już plastikowych naczyń jednorazowych, które rozkładają się nawet do tysiąca lat, jak np. talerzyk plastikowy, natomiast pod marką Grill&Fun możemy kupić w sklepach sieci Lidl tylko naczynia i sztućce, które są w pełni biodergadowalne (opakowania produktów, z wyjątkiem opakowania od drewnianych sztućców, nie ulegają biodegradacji – powinny zostać wyrzucone do odpowiedniego kontenera na surowce wtórne). Od maja w ofercie sieci Lidl pojawią się biodegradowalne tacki papierowe (2,99 zł/24 szt.), które są wykonane w 100% z naturalnej celulozy i w warunkach kompostowalnych ulegną rozkładowi, czy kubki jednorazowe (5,99 zł/250 ml/24 szt.), które wykonano z celulozy z dodatkiem polilaktydu, który jest biodegradowalnym termoplastycznym poliestrem, wytwarzanym z surowców odnawialnych. Do produkcji PLA najczęściej wykorzystywana jest kukurydza lub buraki cukrowe. Z polilaktydu wyprodukowano również biodegradowalne słomki do napojów (4,99 zł/100 szt.). W Lidlu znajdziemy też wybór sztućców, np. sztućce biodegradowalne z polilaktydu z dodatkiem otrębów (3,99 zł/10 szt.) lub naturalne, wykonane bez obróbki chemicznej z surowców odnawialnych sztućce drewniane (3,99 zł/20 szt.). Co również ważne drewniane sztućce mają certyfikat FSC, a to oznacza, że drewno użyte do ich produkcji pochodzi z lasów gospodarowanych w sposób zrównoważony oraz odpowiedzialny. Gdy decydujemy się na zakup akcesoriów biodegradowalnych pamiętajmy by wyrzucić je do odpowiedniego pojemnika, tj. na bio odpady, który najczęściej ma brązowy kolor!
„W Lidl Polska dbamy o środowisko naturalne i redukujemy ilość plastiku. W 2018 przyjęliśmy zobowiązanie o redukcji opakowań plastikowych marek Lidla o 20% do 2025 r., niedawno w ofercie sieci pojawiły się warzywa i owoce w opakowaniach biodegradowalnych i kompostowalnych przemysłowo. Kolejnym krokiem jest zaproponowanie biodegradowalnych naczyń jednorazowych. Nasze talerze i tacki są wyprodukowane w 100% z celulozy naturalnej, kubki i słomki nie zawierają plastiku zaś sztućce są drewniane i certyfikowane FSC.” – zachęca Aleksandra Robaszkiewicz, Communication Manager Lidl Polska